
A megyeszékhely egy csendes kis utcájában szinte falusias hangulat fogadja az erre járót. Régebbi és új építésű házak közt haladva, szinte vonzza magához a szemem a kis ház, magas kalapjával
a fején… A fogadtatás hangos kutyaugatás, amely inkább arra ösztönöz mosolyogva, hogy megsimogassam a fenevadat. Jól döntök. A kis keverék kutya szelíden az oldalára dől, míg a beagle hatalmasakat szökken örömében – vendég jött. Mint később megtudom, ez nem ritkaság ebben az udvarban. Ahogy belépek, eszembe jut egy mondat : vidéken is stílusosan. Fakerítés, kis tető alatt megbújó postaláda, a kertkapun figyelmeztetés. A borongós idő ellenére, ebben a kertben, mintha sütne a nap. Mindenhol természetes anyagok, bárhova nézek.
– 10 éve, Mezei Sándor tervezte a házat. Őseink jurtájából adódóan a kör alakból indultunk ki– meséli a ház tulajdonosa, Csilla.
Mivel nekem nagyobb térre volt szükségem, kapott még egy ívet, így alakult ki a végleges csigavonal alaprajz. Ennek és a remek tájolásnak köszönhetően a nap körbejárja a házat. A bejáratnál kel fel, illetve az étkezőhöz kapcsolódó hatalmas terasszal szemben nyugszik. Feltöltve természetes energiával annak minden zugát. Északról pedig a fatároló-garázs védi meg a széltől.
– Az épület faváz-szerkezetű vályogfalakból készült. Miért ezeket az anyagokat választottad ?
– A természetes anyagok szeretete gyermekkorom óta egyértelműen jelen van az életemben. Édesapám fatermeléssel foglalkozik. A bátyám és én is a természet közelségében, szeretetében nőttünk fel. Számomra egyértelmű volt, hogy a saját otthonomnak is ezt kell tükröznie.
Az alapozást komoly szigetelési munkálatok követték. Ezután készült el az épület favázas szerkezete. Ehhez és a tetőhöz körülbelül 70-80 köbméter fa került beépítésre. A falakat vályogtéglából rakták. Jó hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkezik, jobb hőérzetet biztosít, és bár a vízre érzékeny, nem utolsósorban természetes anyag !
Ha körbejárjuk a házat, a bejárattól indulva jobbra a fürdőszobát találjuk, majd a gardrób következik. Balra egy természetesen fából készült ajtókkal ellátott beépített szekrény mellett haladunk el. Követve a csigavonalat – balra találjuk diszkréten megbújva a hálószobát, jobbra pedig a konyhasziget fogad minket. A teret követve került kialakításra a munkapult, a mosogató pedig a teraszra néző, nyugati ablak alatt kapott helyet.
Következik az étkező, mely már szervesen kapcsolódik a ház szívét alkotó nappalihoz. Központi helyen mi más állhatna, mint az impozáns cserépkályha. Padkáján Csilla cicája remekül érzi magát. A tűztér feletti sütőben gesztenyét, burgonyát, zöldségeket lehet sütni, de a már elkészült étel is melegen tartható benne. Az ablakokat natúr színű lenvászon függönyök díszítik. A fal fa tartószerkezete jól megfigyelhető. Tökéletes helykihasználás mindenhol. A nappaliban kávézva folytatjuk a beszélgetést, miközben Csilla cicája igényt tart a nyakláncomra.
-Igen, az állatok is jól érzik itt maguk. Talán érzik a pozitív energiákat. A cica a szőnyegen, az egyik kutyus a kanapén ejtőzik. Ha körbenézel, átlátod az egész házat, mégsem tűnik rendetlennek semmi. Sokan el sem tudták képzelni, hogy lehet majd berendezni.
– Feltűnt, hogy a ház jóval beljebb kapott helyet a területen, mint az utca többi épülete.
– Amikor elkezdtük az építkezést, itt még külterület volt, így bárhova elhelyezhettem az épületet. Később, mikor a környék megkapta a belterületi státuszt, a többi ház, már csak az előírt szabályoknak megfelelően épülhetett. Az én otthonom kívülálló lett – mondja mosolyogva, mégis komolyan. Ezt érzik az állataim is. A keverék kutyus például több év után a bátyáméktól költözött át hozzám önként. Hiszem, hogy ők tudják hol jó nekünk. Hol érnek bennünket pozitív erők.
– A hagyományos alapanyagokon, a harmónikus berendezésen kívül még valami szembeötlő a betérő számára. A bejárat felett és a terasz tetőszerkezetén tibeti imazászlók lengedeznek a szélben. A belső térben pedig keleti tárgyakkal, textilekkel találkozhatunk.
– Szeretek utazni. Főleg Ázsia vonz. Talán, mert mi is onnan származunk. Oda nyúlnak vissza a gyökereink. Nagyon tetszik az ottani emberek gondolkodása, életfelfogása. Jártam már Indiában, Nepálban, Thaiföldön,Kambodzsában. Ezeket a tárgyakat onnan hoztam magammal– mondja, közben feltűnik, hogy megnyugtató zene szól a háttérben. – Meditációs zene, mantrákat énekelnek. Ebből az idillikus hangulatból lépünk ki a hatalmas teraszra. Fából készült garnitúra, textilek, és rengeteg növény -valamint a hátsó kert látványa fogad.
– A tervező azt tanácsolta, legalább 10 ember fogadására alkalmas teraszt tervezzünk, mert sokan fognak jönni ide. Igaza lett – mosolyog Csilla. Sok barátom van, és mindenki nagyon szeret itt lenni.
Amikor búcsúzom, éppen ezen töröm a fejem. Egy kis sziget a rohanó világban, mintha egy buborék ölelné körbe ezt a házat- ahogy ő fogalmaz. Maradnék még.
We cannot display this gallery
Szerző: Simonné Dávid Anita az “Írd Te a Vidéki Életet!” cikkíró pályázat döntőse a Vidéki ház és kert – Interjú kategóriában.