Itt az ideje a méregtelenítésnek – 6+1 vízhajtó gyógynövény a kertből
A meleg nyári napok még kedveznek a méregtelenítésnek, hiszen ilyenkor a szervezetnek nem kell a raktározásra gondolnia – használj hozzá vízhajtó gyógynövényeket! A salaktalanításhoz szükséges gyógynövények beszerzéséhez sokszor elegendő, ha körülnézel a kertben. Nem is gondolnánk, de ha jobban szemügyre vesszük a kertben mindenfelé növő „gizgazokat”, értékes gyógynövényekre bukkanhatunk.
Mire jók a vízhajtó gyógynövények?
Szervezeted méregtelenítését nemcsak szigorú – és valljuk be, sokszor nehezen betartható – böjtnapok beiktatásával végezheted el. Már azzal is sokat tehetsz, ha a káros salakanyagok eltávolításában speciális, vízhajtó herbateákkal segítesz vesédnek. A vízhajtó gyógynövények jelentősége abban rejlik, hogy segítik szervezeted a felesleges víz eltávolításában, mely végtagduzzadást, ödémákat, puffadást, ezáltal pedig mozgásszervi, vérnyomás- és szívproblémákat okozhat.
A vízhajtó gyógynövények átmossák, tisztítják és gyógyítják a veséket, a felesleges víz kiürítésével megszabadítanak akár néhány plusz kilótól is. Mindemellett antibakteriális hatásúak, megóvnak a fertőzésektől, és meggátolják a gyulladások kialakulását is.
Lássunk hát 7 vízhajtó gyógynövényt, melyeket akár a kertedben is nevelhetsz!
1 – Petrezselyem
A magyar konyhában is kedvelt és szinte minden kertben megtalálható, intenzív aromával megáldott növényke értékes illóolajokat és flavonoidokat tartalmaz, így antioxidáns hatású, nem utolsósorban pedig – illóolaja révén – erőteljes vizelethajtóként funkcionál. Már akkor is hatásos, ha nyersen rágcsálod, vagy ételízesítőként használod.
2 – Aranyvesszőfű
Bár nálunk még nem annyira elterjedt kerti növény, mint a mediterrán országokban, de az egyik leghatékonyabb vesetisztító növény. Az aranyvesszőfű főbb hatóanyagai a szaponinok, a flavonoidok és az illóolaj. Az aranyvesszőfű teaként való fogyasztása serkenti a veseműködést, ezért ödémásodás és vesekő ellen is hatékony orvosság. Vidám, napsárga virága bearanyozza a vesét!
3 – Lestyán
A jelentős illóolaj-tartalommal rendelkező fűszer- és gyógynövény kiválóan alkalmas a vesekő és a vesehomok megelőzésére, továbbá hatékony kiegészítője lehet a salaktalanító, méregtelenítő kúráknak. Fontos azonban tudnod, hogy a húgyutak akut gyulladásai, valamint áldott állapot esetén nem javallott!
4 – Csalán
A csípős csalán sok kertben esetleg nem szívesen látott növény, pedig óvatosan gyűjtve nagyon hatékony herba. Közismert a reuma elleni alkalmazása, mikor is a fájó testrészt meg kell csapkodni csípős csalánnal. A csalán vizelethajtó, keringésserkentő, gyulladáscsökkentő, vértisztító hatású. Hatóanyagai között megtalálható a klorofill, különböző vitaminok, kovasav, vas és az inulin. Ez utóbbi miatt a cukorbetegek is bátran, sikerrel fogyaszthatják.
5 – Tarackbúza
Kevesen tudják, hogy a leginkább kellemetlen gyomnövényként ismert zöld fűfélét a fitoterápia képes eredményesen használni. A tarack gyöktörzséből készült tea nemcsak kiváló roboráló hatásáról ismert, de vizelethajtó tulajdonságait is kihasználhatod egy-egy méregtelenítő, salaktalanító kúra során. A legközelebbi gazoláskor gyűjtsd külön a tarackot, szárítsd meg és használd jótékony hatását!
6 – Mezei zsurló
A mezei zsurló főként patakparti kertek vendége lehet, mivel a vizes, mocsaras területet kedveli. A békarokka, kannamosó fű, békalétra néven is ismert gyógynövény amellett, hogy vérzéscsillapító, sebgyógyító és gyulladásgátló hatású, teaként fogyasztva a vértisztító, vízhajtó kúrák egyik legfőbb alkotóeleme. A főként flavonoidokat és ásványi anyagokat – kovasav és káliumsó – tartalmazó növény eredményesen alkalmazható ödémás duzzanatok esetén, illetve a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél. Fontos azonban tudnod, hogy vesebetegség esetén az alkalmazása nem javallott.
6+1 – Nyírfa levél
Végül pedig jöjjön egy fásszárú vízhajtó. Számomra az egyik legkedvesebb fa a nyírfa, így nem hagyhatom ki a sorból. A főleg flavonoidokat, szaponinszerű anyagokat, aszkorbinsavat, nyomokban pedig illóolajat tartalmazó apró, zöld levélke szinte elengedhetetlen kiegészítője a salaktalanító, vértisztító kúráknak. Teaként más vizelethajtó növényekkel együtt, de önmagában is igen hatékony.
A vízhajtó gyógynövények mellett más természetes gyógymódok is érdekelnek? EGÉSZSÉG rovatunkban rengeteg hasznos cikket találsz a témában.
Kelemen Lívia írása, a szerzőt megtaláljátok a Biotitok Gyógytékában.
Kelemen Lívia
fitoterapeuta, gyógynövény szakértő
Biotitok Gyógytéka
„A gyógynövények elkötelezett híveként azt vallom, hogy az emberre test-lélek-szellem egységeként, azaz holisztikusan kell tekinteni. Nem elég csupán a testi tüneteket kezelni. Ha a lélek beteg marad, a tünetek ismét felüthetik a fejüket, hiszen a test a lélek színpada.”
Neked ajánljuk
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...