A titokzatos vörös és fekete – a teák titka
A vörös és fekete színről nekem egyből Stendhal regénye jut eszembe, ám itt most nem irodalmi kalandozásról lesz szó. A vérpezsdítő vörös és a felélénkítő fekete tea kerül a képzeletbeli asztalunkra. Indulhatunk?
A vörös tea igazán izgalmas elnevezés, és akár tévútra is vezethet minket. A teakultúrát magas szinten művelő kínaiak vörös teának nevezik az általunk fekete teaként ismert nedűt. Valójában nem két különböző növényről van szó, a teacserje ugyanaz, hanem az előállítási módjukban térnek el egymástól.
A mi kultúránkban vörös teaként ismert rooibos tea a Dél-Afrikában honos vörös fokföldirekettye. Gondolatban ezt ízlelgetjük most meg egy kicsit. A fokföldi Cedarberg hegység területén élő növény leveleit az ott élő bennszülött törzsek hosszú idők óta fogyasztják üdítőitalként, illetve színezésre is használják. A leszüretelt leveleket eredetileg a sziklákon zúzták apróra, majd a napon hagyták megszáradni. A tealevelek feldolgozása során ma sem használnak vegyszereket, és kizárólag természetes módon történik az előállítás: a nyári hónapokban kézzel szüretelik a leveleket, halmokba hordva fermentálják, ekkor nyerik el jellegzetes vöröses barna színüket. A feldolgozás utolsó fázisában gőzzel sterilizálják, illetve szárítják a tealeveleket. Amennyiben a megszárított leveleket nem fermentálják, akkor a kevésbé ismert zöld rooibos teát készíthetjük el a teafűből.
A dél-afrikaiak által roppant módon kedvelt rooibos tea belopta magát más országok, kontinensek lakóinak szívébe is. Természetesen nem véletlenül, hiszen egyedülálló egészségügyi hatásokkal rendelkezik. A rooibos tea koffeinmentes, bővelkedik antioxidánsokban, illetve ásványi anyagokban (cink, mangán, fluor, magnézium, kalcium, réz), viszont alacsony a cserzőanyag tartalma. Egyéb hatóanyagainak köszönhetően gyulladáscsökkentő, görcsoldó, antiallergén hatással rendelkezik, így asztma, szénanátha esetén is javallt a fogyasztása. Az ideges eredetű fej- és gyomorfájást is képes csökkenteni. A rooibos tea erősíti a szervezetet az emésztőrendszer felől is, ezzel összefüggésben a különböző bőrproblémák (pattanásosság, ekcéma, pikkelysömör) kezelésére is alkalmazható akár külsőleg lemosásként, akár belsőleg fogyasztva. A dél-afrikai kórházakban a bőrallergiás gyermekeket rooibos teás fürdővel mosdatják panaszaik enyhítése végett.
A vörös rooibos teát a klasszikus módon készíthetjük el: 1 teáskanálnyi teafüvet forrázzunk le 2 dl vízzel. Minél tovább ázik a tealevél, az aromák annál erőteljesebben kiérződnek az enyhén édeskés ízű teán, egyesek szerint kicsit a dióíz is felfedezhető benne.
Fekete tea
Úgy látom, hogy sokan száműzték a fekete teát az étrendjükből, pedig véleményem szerint nem szolgál rá a mellőzöttségre. Koffein- és csersavtartalma miatt valóban nem ajánlott mértéktelenül iszogatni, ám nézzük csak, miféle jótékony hatásai lehetnek a fekete teának.
A Camelia sinensis cserje leveleinek fekete teaként való előállításával Indiában (Assam), Kínában (Yunnan) és Sri Lankán (Ceylon) foglalkoznak. A teafajták közül a fekete tea fermentációja a leghosszabb, ennek köszönhetően nyeri el sötétbarnás színét és jellegzetes zamatát, melyeket évekig is megőriz. Emiatt roppant értékesnek tartották a régebbi korokban, Ázsia egyes területein a szárított és préselt fekete tea téglákat pénzként is használták.
A fekete teának Indiában három változata terjedt el: az Assam, a Nilgiri és a Darjeeling. Az utóbbit sokan nem számítják a klasszikus fekete teák közé, mivel forrázata sokkal lágyabb és ízvilága virágporos jelleget mutat. A Darjeelinget egy évben ötször szüretelik, az első szüret márciusra esik, ez az ún. First Flush tea a legjobb minőségű. A következő szüret júniusban esedékes, ez a Second Flush, amely muskotályosabb ízű, sötétebb színű. Az említett két szüret közé esik az ún. köztes szüret, az In Between szüret. A negyedik alkalom a júniusi és az őszi szüret közé esik, az ekkor leszedett tealevelek adják a legalacsonyabb minőségű teát. Az őszi, Autumnal szüret eredménye a legtestesebb fekete tea.
A fekete tea mindenekelőtt élénkít, így akinek reggel nehezen megy a felébredés, egy csésze fekete tea kitűnő választás. Ez a teafajta is képes semlegesíteni a szervezetre károsan ható szabad gyököket; baktériumellenes hatása is van, fertőtleníti a szájüreget, segít megelőzni a baktériumok okozta plakkok elszaporodását a fogakon, valamint természetes fluor tartalmának köszönhetően fogszuvasodás megelőzésére is használható.
Mire ügyelj, amikor fekete teát készítesz? A finom, ízletes fekete tea elkészítésének titka az áztatási idő. A fekete teát mindig 90-100 Celsius fokos vízzel forrázd le, Darjeeling és tört levelek esetén legfeljebb 3 percig áztasd, az Assam fekete teát pedig 4-5 percig hagyd állni! 2,5 dl vízhez 1 teáskanálnyi fekete teafüvet adagolj, ám ha teáskannában készíted el, akkor csészénként (2,5 dl) számolva 1 teáskanálnyi tealevél, plusz egy teáskanálnyi a kannának. A forrázatnak mindig kristálytisztának, tükrösen áttetszőnek kell lennie. Ha a tea opálos, akkor valószínűleg nem volt megfelelően tiszta a tealevél, ilyenkor a következő forrázat előtt érdemes vízzel átöblíteni a leveleket.
Van még néhány, világszerte elismert és közkedvelt teafajta a tarsolyomban, melyek világába szívesen elkalauzollak a jövőben. Addig is próbálgasd, ízlelgesd a zöldet, fehéret, vöröset és a feketét! Merülj el a teák világában és fedezd fel azt a csodát, amit magukban rejtenek!
Szívesen segítek az eligazodásban akár személyesen is a Biotitok Gyógytékában. Ha kérdésed, gondolatod van, keress bátran!
Kelemen Lívia
fitoterapeuta, gyógynövény szakértő
Biotitok Gyógytéka
„A gyógynövények elkötelezett híveként azt vallom, hogy az emberre test-lélek-szellem egységeként, azaz holisztikusan kell tekinteni. Nem elég csupán a testi tüneteket kezelni. Ha a lélek beteg marad, a tünetek ismét felüthetik a fejüket, hiszen a test a lélek színpada.”
Neked ajánljuk
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...