A koratavaszi erdőalja-illatának tulajdonosa: a zamatos turbolya

Fű, fa, virág , Konyhánk és kamránk , Receptek

Ismerjük-e vajon a közvetlen környezetünk természetes növényvilágát? Irtjuk-e az utálatos gyomokat, vagy szelíden barátkozunk velük? Halmos Monika, elismert fitoterapeuta, az ehető természet hazai szakértője, küldetésének tartja, hogy minél többekkel  megismertesse a vadnövények különleges világát, hogy mindannyian  felfedezhessük a talpunk alatt elterülő házi patikát, ízletes saláta-tengert! Ezúttal a zamatos turbolyával ismertet meg, melyhez recept ötleteket is hozott.

A zamatos turbolyát kissé elfeledtük, pedig eleink nagy becsben tartották. Kora tavasszal, de enyhébb téli napokon is kikandikálnak harsogóan friss levélkéi – de kell hozzá némi melengető napsugár, hogy zamatossá érlelje. Aki megbarátkozott erős, ánizsos aromájával, annak a finomra metélt leveleivel ízesített mártogató biztosan kedvence lesz. Kár, hogy ez az üde zamat csak frissen élvezhető – tehát ki kell használni azt a néhány tavaszi hetet, amikor az akácosok alját belengi a zamatos turbolya átható illata.

Hirdetés

A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) méltatlanul mellőzött növényünk, ami hazánkban szinte mindenhol megtalálható, a májusi akácosok szívesen viselik gondját. Illata ánizsos, édeskés ízű – nevezik édespetrezselyemnek is. Egynyári növény, amelyet már az ókori Rómában is ismertek. Levele többszörösen szárnyasan összetett, a petrezselyemére hajaz, ernyős virágzata kis fehér virágokból áll. A levelek teája vértisztító, anyagcsere-serkentő. Az íze pedig magáért beszél! A francia Fines Herbes fűszerkeverék elengedhetetlen része a turbolya (már egy XVII. századi francia szakácskönyv is jegyzi e fűszerkeveréket, s benne a turbolyát), s az ismert frankfurti zöld szósz sem nélkülözheti. „Jómagam imádom rágcsálni a turbolya friss leveleit, szószba, salátába vagdalni, palacsintába sütni…” -vallja a szerző. 

Turbolyás mártogató recept

A turbolyás mártogatóhoz nem kell más, mint 2 dl tejföl, egy marék friss, akár virágzó turbolya, és pici só. A megmosott turbolyát egészen finomra vágjuk, a tejfölbe keverjük. Megsózzuk, majd lefedve legalább 30 percre behűtjük, hogy az ízek jól összeérjenek. Főtt tojással, friss péksüteménnyel kellemes tavaszi reggeli. A főtt tojást bele is reszelhetjük a mártásba, így még táplálóbb lesz: kínálhatjuk főtt hús, vagy füstölt sonka mellé.

turbolya mártogató

Turbolyás körözött recept

A hagyományos körözött igazán tavaszias ízekkel kecsegtet, ha turbolyával gazdagítjuk. Ha jó érett juhtúróhoz sikerül jutni, az a legtökéletesebb a zamatos turbolya erős aromájához!

Hozzávalók: 20 dkg juhtúró, 10 dkg tejszínes krémsajt, 5 dkg vaj, egy evőkanál mustár, só, 2 gerezd fokhagyma, 1 kiskanál paprikakrém, 1 csokor friss turbolya

A juhtúrót a krémsajttal meg a puha vajjal simára keverjük. Hozzáadjuk a mustárt, belereszeljük a fokhagymát, majd a paprikakrémmel és felaprított turbolyával pikánsra ízesítjük. Megkóstoljuk, hogy kíván-e még egy kis sót is: a juhtúró amúgy is sós, de olykor szükség van még egy kis utánsózásra. Ínyencek egy csöpp csípős paprikával tehetik még izgalmasabbá az íz-egyveleget. Lefedve néhány órára behűtjük, hogy az ízek jól összeérjenek.

A turbolyás receptekhez hasonló,  izgalmas ehető növényrecepteket keressétek a RECEPTEK rovatunkban!

Ha nem szeretnél lemaradni a magazin folyamatosan frissülő tartalmairól, iratkozz fel hírlevelünkre!

A cikk fotóit, szövegét és a recepteket köszönjük Halmos Monikának!

 

Legújabb cikkeink

Kövess minket

A legújabb tartalmak várnak Rád!

Legolvasottabb

{"speed":"","height":"400","pause":"30000"}

Szerintünk

Hírlevél

Iratkozz fel a FRISSEN VIDÉKRŐL hírlevelünkre, hogy ne maradj le újdonságainkról!