
Immunerősítés a természet patikájából
Az őszi, hűvösebb idő közeledtével egyre jobban elkezdünk befelé figyelni, hiszen az ősz az átmenet a nyári kifelé élés, valamint a téli befelé fordulás időszaka között. Ilyenkor különösen fontos, hogy a szervezetünket felkészítsük a hidegebb, nyirkosabb, szelesebb időre, amikor könnyen leteríthet bennünket egy fertőzés. A természet kincsestárában az immunrendszerünk erősítésére is találunk gyógyírt, lássuk tehát a természetes immunerősítő szereket!

A nyári időszakban kedvünk szerint válogathatunk az ízletes, lé- és vitamindús zöldségek és gyümölcsök között. Ezekkel minden érzékszervünk jól lakik, a sejtjeink pedig energiához, tápanyaghoz jutnak. Mit tehetünk, ha beköszönt az ősz, illetve a tél? Az ilyenkor kapható zöldségek, gyümölcsök nagy része nem szolgálja kimondottan az egészségünket, kivéve a Magyarországon termő szezonális termékek, ilyen többek között az alma, a sütőtök, a burgonya, termelői mézek, házi lekvárok, savanyúságok.

C-vitamin tartalmú gyógynövények fokozzák a hidegtűrő képességünket, növelik a fizikai terhelhetőségünket, segítik a vas és a folsav felszívódását, illetve hatásukra a kötőszövet könnyebben regenerálódik. Néhány C-vitamint tartalmazó növény: csipkebogyó, csalán, homoktövis, feketeribizli, petrezselyem, citrom, káposzta.
A flavonoid tartalmú gyógynövények gyulladáscsökkentők, hatékonyan támogatják a szív- és érrendszert, görcsoldó hatásúak és tumoros megbetegedések esetén is jótékonyak. A közismert piros bogyós gyümölcsök mellett flavonoid hatóanyag tartalmú többekközött a nyírfalevél, bodzavirág, máriatövismag, hársfa.
A szaponin nevű hatóanyag a gyógynövények 70-75 százalékában fellelhető; alkalmas gyulladáscsökkentésre, vízhajtásra, kimerültség ellen, de köptető hatását is kihasználhatjuk. Szaponint tartalmaz többek között a körömvirág, a kankalin, a ginzeng.
A csípős anyagokat tartalmazó gyógynövények fokozzák a vérkeringést, így értágulatot okoznak a szervezetben. Kiválóan alkalmazhatók az anyagcsere serkentésére, görcsoldásra és helyileg reumára, ízületi- és izomfájdalmakra. Csípős anyagot tartalmaz a mustár, a paprika, a torma.
Még több cikkért a témában kattints EGÉSZSÉG rovatunkra!
Neked ajánljuk

Harangláb, a vidéki kertek tavaszi udvarhölgye és kísérői
Május az a hónap, mely tavasz nevű varázspálcájával szinte minden...

Innovatív és környezettudatos építési technológiákat hoz 2025
Sokunk fejében az építkezés csak klasszikus módon képzelhető el,...

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe
Március 25-én van Gyümölcsoltó Boldogasszony napja, mely a római...

Vidéki, magyar, természetközeli szálláshelyek és egy csipetnyi Toszkána – II.rész
Korábbi cikkünk folytatásaként újabb hat hangulatos, stílusos vidéki...

Tyúkhúr, a tavaszi saláták legértékesebb alkotóeleme
A tyúkhúrról bizonyosan már mindneki hallott. De vajon azt is...

A szenvedélyek szelíd íze: recept ibolyával
Ismersz-e ibolyás receptet? Kóstoltál-e már ibolyás ételt? Az ibolya...