Számomra a festés maga a meditáció – riport Guba Anita festőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunk következő állomásaként Guba Anita festőművésszel beszélgettünk.
Guba Anita festőművész (Anahíta) Budapesten született, de már gyermekkorában is sok időt töltött nagyszüleinél vidéken, a természet közvetlen közelségét élvezve. Bár az ottani különleges, idilli környezetnek része volt egy kedves kis patak is, végül úgy alakult, hogy a Balatonnál töltött révfülöpi nyarak emlékei sok évvel később olyan erővel elevenedtek fel benne, hogy férjével és három gyermekével együtt Keszthelyre költözött.
Vonzotta egy emberléptékűbb élet, kereste azt a helyet, ahol nyitottak és barátságosak az emberek, s mivel Keszthely mindig is a legkedvesebb balatoni városa volt, így végül ott lelt új otthonra a család.
Én is ezt akarom csinálni!
Anita emlékszik a pillanatra, amikor kisgyermekként odaállt édesanyja elé és azt mondta, festő szeretne lenni. Erre az ambíciózus kijelentésre mintegy válaszul azt a „feladatot” kapta, hogy olvasson el néhány könyvet festők életéről. A biográfiákon és képes albumokon keresztül felsejlő kalandos, sokszor akár tragikus sorsok, életutak viszont egyáltalán nem tántorították el, sőt, inspirálólag hatottak rá, akárcsak a hétvégi délutánokon a főváros múzeumainak kiállítótereiben tett séták. A képek láttán Anitában felébredt az érzés: „Én is ezt akarom csinálni!”. Olyan ismerősnek tűnt számára minden, hogy alig várta egy-egy galérialátogatás után, hogy hazaérjen és ecsetet ragadjon.
A festés mint meditáció
Kezdetben, még kamasz éveiben, elsősorban pasztellportrék születtek kezei nyomán, majd egy időre, a három gyermek mellett a festés kicsit háttérbe szorult, de továbbra is jelen maradt Anita életében.
Később a Balatonhoz költözés és az új életforma olyan erős inspirációt hozott számára, hogy egyértelművé vált: a gyermekkori álom a mindennapok valóságává érett. A tó, ami sokszor valóban olyan érzetet kelt az emberben, mintha tenger volna, s minden nap és minden egyes napszakban más színekben ragyog, mérhetetlen erőt ad az alkotáshoz is.
Amikor fest, Anita számára teljesen megszűnik a külvilág, s a képekben a tónusokon, az ecsetvonásokon, az érzelmeken keresztül olyasvalami manifesztálódik, ami szavakkal aligha írható le. „Ez valami olyasfajta igazság, amit akkor érzek, miközben festek, s olyankor azt is tudom, hogy éppen benne vagyok az itt és mostban” – meséli a festőművész, aki diplomamunkáját is erről az alkotói élményről írta A festés mint meditáció címmel.
Egy kép hangulatot közvetítsen a néző felé
Anita emlékezetében élesen megmaradt egy színdarab is, amelyben a szereplők egy fehér vászon előtt állnak és azon vitatkoznak, vajon mennyire is értékes a „festmény”, mi határozza meg vélt vagy valódi értékét.
Ez a jelenet sokszor eszébe jut, amikor múzeumokban vagy galériákban tesz látogatást, ami egyébként kedvelt időtöltése mind a mai napig. Elmesélése alapján ilyenkor önkéntelenül is átfut benne, hogy saját, szubjektív skáláján hova helyezné a látottakat, mennyire „erős” számára egy adott festmény, melyik kép hat rá és melyik kevésbé. A festőnő számára az igazán fontos az, hogy egy kép hangulatot közvetítsen a néző felé és látsszon rajta, hogy az érzelmek vezérelték, amikor a vásznon életre kelt.
Aki szeretné élőben is megcsodálni Guba Anita festményeit, az megtalálja őt minden vasárnap a káptalantóti Liliomkert Piacon, illetve előzetes bejelentkezés alapján felkeresheti az Anahíta Galériát is Keszthely szívében, karnyújtásnyira a belváros emblematikus sétálóutcájától.
A FlowBalaton művészeinek portréit hamarosan tovább olvashatjátok. Addig nézzétek meg a FlowBalaton közösségéről írt cikkünket.
Fotók: Koltai Viktória
Neked ajánljuk
Fenntartható, céges csapatépítő rendezvényhelyszínek vidéken
A fenntarthatóság iránti elköteleződés ma már nemcsak a mindennapi...
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...