Versengés helyett egymást emelni – portré Koltai Viktóriával, a FlowBalaton ötletgazdájával
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Koltai Viktóriával, a Balaton menti összművészeti projekt megálmodójával beszélgettünk.
Koltai Viktória huszonkét év Budapesten töltött lét után 2023 júniusában egy mesébe illő tihanyi kirándulás után határozta el, hogy életében attól a ponttól kezdve kiemelt helyet szentel a Balatonnak. A fővárosi évek alatt csupán rövid alkalmak adódtak arra, hogy elmerüljön a nyári napok tóparti hangulatában, s gyermekkorából is többnyire csak néhány tábori vagy strandélmény kötötte mindaddig a Balatonhoz, ami azonban szinte varázsütésszerűen, mindössze pár hét leforgása alatt új otthont, új életteret és egy izgalmas küldetést is hozott számára.
Fotó: Koltai Viktória: Kék nyugalom
Mostantól csak a Balaton
A tóhoz költözése óta számtalan alkalommal kapta meg a kérdést, hogy végül miért éppen Keszthely mellett döntött, bár a válasz egy része talán magától értetődővé válik, ha eláruljuk, hogy Viktória Zalaegerszegen született, s családi kötelékei miatt van a történetnek egy szála, ami visszavezet Zalába. Egy másik aspektus, ami miatt Keszthely egyik napról a másikra új lakóhelyévé avanzsált, az az, hogy a város rendelkezik mindazokkal az attribútumokkal, amelyek Viktória számára jelen életszakaszában igazán fontossá váltak: kellően zöld, tiszta levegőjű, s hatalmas, tág terekkel bír, ami felszabadítólag tud hatni és lélekben is megnyitja az embert a nagyvárosi „burokélet” után.
Fotó: Koltai Viktória: Keszthelyi idill
Ugyanakkor megvan minden olyan kényelmi faktor és pezsgés is, ami lehetővé teszi a másokkal való kapcsolódást: reggel egy finom kávé a Fő téri pékségben, ebédszünetben egy séta a kastély parkjában vagy a mólón, este pedig egy kellemes kulturális program vagy sport a szabadban. S mivel egy húszezres lélekszámú városról beszélünk, bármikor könnyűszerrel lehet ismerősökbe botlani, illetve új ismeretségekre szert tenni. Budapest, Párizs és egyéb nagyvárosok mindennapjait megtapasztalva mindez friss erővel hatott Viktóriára, s az igazi csodát mindennek tetejébe az adja számára, hogy az új élet „háttérképe” most már az év minden napján a fenséges Balaton.
Fotó: Koltai Viktória: Napfelkeltekor a mólón
Hazahozni egy szeletet a világból
Közgazdászként sok-sok éven át főként a számok, adatok, excel-táblák körül forgott az élete, de Viktória mindig is kereste a lehetőséget, hogy mindezeken túl élete része lehessen a kreatív alkotás is. Munkái mellett éveken át írt cikkeket, kulturális programajánlókat, önkénteskedett színházban, interjúkat készített zenészekkel, írókkal, színészekkel, táncművészekkel. Utazásainak „lenyomataként” pedig nem csupán az a tengernyi fotó született meg, amelyekből a közelmúltban Keszthelyen és Gyenesdiáson kaphatott ízelítőt a közönség pop-up fotókiállítások, illetve úti beszámolók formájában, hanem egy angol nyelvű blog is, amelyet Viktória retrospektív jelleggel vezet, azzal a céllal, hogy a látottakon túl megörökítse azokat a gondolatokat is, amelyek útjai során megfogalmazódtak benne, s talán mások számára is új nézőponttal szolgálhatnak.
Fotó: Koltai Viktória: Párizs a magasból
Bár Viktória három különböző ENSZ-szervezetnél (UNHCR, WHO, FAO), illetve nagy, nemzetközi cégeknél is dolgozott, élete eddigi legmeghatározóbb utazásai mégsem ezen munkák révén adódtak. Párizsba a nyelvtanulás vitte, valamint a város iránt érzett mágikus vonzódása, Dél-Indiába pedig a jógának köszönhetően jutott el. E két meghatározó és viszonylag hosszú távollét új perspektívába helyezte mindazt, amit élete során addig megélt, s ezeknek a megtapasztalásoknak köszönheti azt is, hogy azóta is megvan benne az a fajta nyitottság és látásmód, aminek egy része talán vele született, de egy szeletéért egészen biztosan messzire kellett mennie, hogy aztán magával hozhassa és beépíthesse a mindennapokba, fotói és történetei révén pedig átadhasson belőle valamennyit azok számára, akik erre fogékonyak.
Fotó : Koltai Viktória: Indiai istenség pinkben
Ezért is volt fontos számára, hogy az elmúlt évtizedek során készült sok tízezer fényképből elkezdjenek napvilágra kerülni pop-up kiállítások formájában azok, amelyek az ő szűrőjén keresztül mutatják meg azokat az európai és Európán túli hangulatokat, épületeket, életképeket, amelyek egy „ideiglenesen beolvadó utazó” szemén keresztül láttatják a francia, a dél-indiai, vagy éppen a mediterrán városok, falvak képkockákba sűrített miliőjét.
Alkotói háló szövődik a tó körül
Az utazáshoz és az igaz értékek felleléséhez azonban egyáltalán nem kell messzire menni, csak nyitott szemmel és szívvel kell járni – vallja Viktória, aki a Balatonhoz kerülve arra lett figyelmes, hogy a tó rendkívül inspirálólag hat rá. El is határozta, hogy nagyobb teret enged az alkotásnak, s elkezdte apránként felfedezni mind az északi, mind a déli part településeit, s nem csupán fotózás szempontjából. Hosszú beszélgetések sorát követően viszonylag hamar egyértelművé vált számára, hogy a tó nem csak benne erősíti fel a kreatív energiákat, de számos olyan művész és alkotó él a közelében, aki ugyancsak a Balatonból merít ihletet vagy abból töltekezik.
Fotó: Koltai Viktória: Áramlásban
Pár hónap leforgása alatt olyan sok ismeretségre tett szert, hogy igen hamar felvetődött benne annak az ötlete, hogy valamilyen módon összefogja azt a sok tehetséges embert, akikkel az együttgondolkodás után úgy érezték, érdemes kapcsolódni és közösen is létrehozni valamit. Hiszen nem csupán a Balaton tud inspirálólag hatni, hanem az is izgalmas lehet, ha különböző területeken alkotók egymás munkáit látva/hallva együtt hívnak életre valami újat.
Így született meg a FlowBalaton nevet viselő összművészeti projekt, kreatív alkotói háló, amely jelenleg tizennyolc főt számlál és a közelmúltban már közös eseményekkel is útjára indult, hogy hirdesse a közösségekben rejlő erőt, a virtuális tér helyett a valós, fizikai síkon történő kapcsolódásokat, az alkotás örömét, és azt is, hogy mennyivel jobb és nemesebb a többnyire versengésre berendezkedett társadalmunkban egymást is emelni.
Ha kíváncsi vagy arra, kik a résztvevői a Balaton menti összművészeti projektnek, milyen területeken alkotnak, és hol találkozhatsz velük személyesen, olvasd el korábbi cikkünket a FlowBalatonról.
Nyitókép: Udvari Ádám fotója Koltai Viktóriáról
Ha még több érdekes életutat megismernél, látogass el Portré rovatunkba!
Iratkozz fel ingyenes elektronikus hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj legfrissebb tartalmainkról! FELIRATKOZOM
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...