Vince napi hagyományok, népszokások – hoz-e bő termést a borászoknak?
„Fényes Vince, tele a pince, Ködös Vince, üres pince” – tartja a moldvai mondás. Mi köze lehet Vincének a pincéhez és a borhoz? Talán kevesen tudják, hogy Szent Vince a szőlészek védőszentje, ezért a januári Vince nap különös jelentőséggel bír a boros gazdák életében.
A népi hagyomány szerint január 22-én, Szent Vince napján, ha napos az idő, akkor jó termés várható, ha ködös, felhős az idő, akkor ősszel a szüret gyengének ígérkezik. Ezen a napon szőlővesszőt vágnak a borászok, melyből megjósolják az adott évi szüretet, mennyire bőséges termés várható. A levágott vesszőket vízben kirügyeztetik és a hajtások, rügyek állásából következtetnek az adott évi termésre. A nap során Szent Vince nevére áldomást isznak, este pedig örömtáncot lejtenek.
Ma is élő Vince napi hagyományok
A Vince nap az egyik legfontosabb ünnepünk. Vince napján dől el az egész éves munkánk! Ha csordul Vince, telik a pince! Vagyis, ha felengednek a fagyok és szép napos az idő, jó termés várható az évben. Vince napján kora reggel kimegyünk, mi férfiak a szőlőbe. Minden szőlőtábla sarok tőkéjét megmetsszük, a tövét az előző év borával megöntözzük. Persze a metszők is „megöntözik” magukat borral! Délfelé jár az idő, mikor végzünk a szőlőben. Vidám hangulatban érkezünk haza, ahol már vár bennünket a pincepörkölt. Ezután egy kis pihenőt tartunk, hogy az esti mulatságra a „munka” után pihenten érkezzünk. A vacsorához a környékibeli borászok hozzák a boraikat és asszonyaikat. Itt aztán megvitatjuk az elmúlt év eseményeit és persze megbeszéljük mit ígér Vince a következő évre! Zene, tánc, mulatság és persze új borok töltik ki az estét – bizony reggel van, mire fáradtan hazaérünk! Másnap, pihenésképp a lemetszett vesszőket beáztatjuk, hogy kihajtsanak. Abból látjuk majd, mit hoz az esztendő, melyik fajta milyen gazdag rügyekben, fürtkezdeményekben. A jó borász ezekből már meg tudja tervezni a következő év feladatait, felkészül a dolgos napokra. – meséli az egyik balatoni borász.
Ki volt Szent Vince és miért lett a borászok védőszentje?
Szent Vince diakónus azon keresztény szentek közé tartozik, akikről biztosan tudjuk, hogy létezett, de életéről nem sok megbízható forrás maradt fenn. A spanyolországi Valenciában bekövetkezett kínhalálát 304-re teszik, ő is a keresztényüldözések áldozata lett. Nevének jelentése győzedelmes (latinul: Vincentinus). A borral való kapcsolatáról azonban nem maradtak fenn bizonyítékok, de szerepe lehetett ezen ünnep kialakulásában nevének etimológiai jelentése: százszoros bor.
A Vince naphoz hasonlóan érdekes népszokásokat találsz HAGYOMÁNYOK rovatunkban.
Stílusos vidéki szállásajánlatunk a Balatonnál
Gejzír Vendégház – Tihany
Cím: Tihany, Cserhegy
Leírás: Szüleinktől kaptunk egy pici birtokot egy nádtetős présházzal, ahol gyermekként szüreteltünk és venyigéből rakott tűzön gardát sütöttünk… „Kézbe vettük”, alakítottuk és ez született belőle. Élvezzétek azt a nyugalmat, csendet, kakukkfűillatot, amely a mai napig bennünket is elvarázsol… Az igazi szőlőhegyi hangulatú, balatoni panorámás vendégházunk 2-4 fő számára nyújt pihenési lehetőséget.
Foglalás, érdeklődés: Küsz Marianna https://www.facebook.com/gejzirvendeghaztihany
Neked ajánljuk
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...