Vince napi hagyományok, népszokások – hoz-e bő termést a borászoknak?

„Fényes Vince, tele a pince, Ködös Vince, üres pince” – tartja a moldvai mondás. Mi köze lehet Vincének a pincéhez és a borhoz? Talán kevesen tudják, hogy Szent Vince a szőlészek védőszentje, ezért a januári Vince nap különös jelentőséggel bír a boros gazdák életében.
A népi hagyomány szerint január 22-én, Szent Vince napján, ha napos az idő, akkor jó termés várható, ha ködös, felhős az idő, akkor ősszel a szüret gyengének ígérkezik. Ezen a napon szőlővesszőt vágnak a borászok, melyből megjósolják az adott évi szüretet, mennyire bőséges termés várható. A levágott vesszőket vízben kirügyeztetik és a hajtások, rügyek állásából következtetnek az adott évi termésre. A nap során Szent Vince nevére áldomást isznak, este pedig örömtáncot lejtenek.

Ma is élő Vince napi hagyományok
A Vince nap az egyik legfontosabb ünnepünk. Vince napján dől el az egész éves munkánk! Ha csordul Vince, telik a pince! Vagyis, ha felengednek a fagyok és szép napos az idő, jó termés várható az évben. Vince napján kora reggel kimegyünk, mi férfiak a szőlőbe. Minden szőlőtábla sarok tőkéjét megmetsszük, a tövét az előző év borával megöntözzük. Persze a metszők is „megöntözik” magukat borral! Délfelé jár az idő, mikor végzünk a szőlőben. Vidám hangulatban érkezünk haza, ahol már vár bennünket a pincepörkölt. Ezután egy kis pihenőt tartunk, hogy az esti mulatságra a „munka” után pihenten érkezzünk. A vacsorához a környékibeli borászok hozzák a boraikat és asszonyaikat. Itt aztán megvitatjuk az elmúlt év eseményeit és persze megbeszéljük mit ígér Vince a következő évre! Zene, tánc, mulatság és persze új borok töltik ki az estét – bizony reggel van, mire fáradtan hazaérünk! Másnap, pihenésképp a lemetszett vesszőket beáztatjuk, hogy kihajtsanak. Abból látjuk majd, mit hoz az esztendő, melyik fajta milyen gazdag rügyekben, fürtkezdeményekben. A jó borász ezekből már meg tudja tervezni a következő év feladatait, felkészül a dolgos napokra. – meséli az egyik balatoni borász.
Ki volt Szent Vince és miért lett a borászok védőszentje?
Szent Vince diakónus azon keresztény szentek közé tartozik, akikről biztosan tudjuk, hogy létezett, de életéről nem sok megbízható forrás maradt fenn. A spanyolországi Valenciában bekövetkezett kínhalálát 304-re teszik, ő is a keresztényüldözések áldozata lett. Nevének jelentése győzedelmes (latinul: Vincentinus). A borral való kapcsolatáról azonban nem maradtak fenn bizonyítékok, de szerepe lehetett ezen ünnep kialakulásában nevének etimológiai jelentése: százszoros bor.
Stílusos vidéki szállásajánlatunk a Balatonnál

Gejzír Vendégház – Tihany
Cím: Tihany, Cserhegy
Leírás: Szüleinktől kaptunk egy pici birtokot egy nádtetős présházzal, ahol gyermekként szüreteltünk és venyigéből rakott tűzön gardát sütöttünk… „Kézbe vettük”, alakítottuk és ez született belőle. Élvezzétek azt a nyugalmat, csendet, kakukkfűillatot, amely a mai napig bennünket is elvarázsol… Az igazi szőlőhegyi hangulatú, balatoni panorámás vendégházunk 2-4 fő számára nyújt pihenési lehetőséget.
Foglalás, érdeklődés: Küsz Marianna https://www.facebook.com/gejzirvendeghaztihany
Neked ajánljuk

Görbeország – egy régi, igazi élet, amibe beleszületni már nem lehet
Izgalmas küldetést választott Mohos Zsófia, aki fotográfusként...

Egészségünk őre a napraforgóméz – kampány indult a népszerűsítésére
A napraforgó ezer titka, avagy elhúzták a mézesmadzagot -a napokban...

Falra fel! – avagy mi fán terem a design falak festése?
A Design Fal Szeged két vidám, kreatív barátnő, Márti és Réka...

A magyar fűszerpaprika, Frida Kahlo és a buja angolkertek ihlették a legújabb Annie Sloan krétafesték kollekciót
Hungarikumunk, a fűszerpaprika inspirálta az Annie Sloan...

Narancsos sárgarépa krémleves
A sárgarépa krémleves viszonylag új lakója a receptes könyvemnek, de...

Nagykorú lett hazánk piacvezető, friss csírákat termesztő vállalkozása – 18 éves a BioCsiri márka
Évente 20 tonna magból nőnek a bio csírák az Ökovital Kft. sződi...