Téli barangolás a tihanyi gejzírkúpok nyomában

Véget ért a több színtől aranyló ősz, a fák már elhullatták lombjukat, beköszöntött a hűvös idő. A ropogós tél fehér leplével, hótiszta paplanjával is megérkezett. Mikor naphosszat köd és szürkeség nyűgösködik a városi emberen, nos, akkor is érdemes kimozdulni a természetbe és a mindig elbűvölő Tihanyba.

A Gejzír Vendégház terméskővel kirakott lábazatával, nádfedeles tetejével diszkréten húzódik meg a Cserhegy oldalában. Nem hivalkodó, nem harsány, kifejezetten kellemes. A ház kívülről is, belülről is takaros, rendes, bámulatosan tiszta. Panorámája lenyűgöző. Az egykori présház környezetébe olyannyira beleillő, hogy a helyi vadállomány is otthon érzi magát a kert végében.

Vaddisznó, szarvas, őz napi vendég ebben az elcsendesedett, téli időszakban a kerítés mentén. A kertet övező hamisbabér bokrok védelemre szorulnak miattuk, mivel magukénak éreznek mindent, ami zöld, így jó étvággyal legelésznek a sövény friss hajtásairól. Reggel egy mókás kis mókus vidám ugrándozással szeli át a kertet, mogyorót, diót remélve ebédre.

Bent a házban finom meleg van, igazi kuckós a hangulat. Marianna, a tulajdonos, vendégeit ízletes lekvárral, aromás teákkal és helyi borral várja, az asztalon idényszerinti dekorációval, gyertyafénnyel. Fél óra leforgása alatt úgy érzem, otthon vagyok. Kifogástalanul tiszta fürdőszoba és kényelmes ágy várakozik arra, hogy birtokba vegyem.
Aranyház, gejzírkúpok, Európa Diploma
A Vendégház melletti telken, a kerítés mentén gyalogolva perceken belül elérhető az erdő. Útközben visszapillantva elénk tárul a Balaton most sejtelmesen lágy-szürke tengere, a Szántódi-rév sziluettje.

Az erdő nyirkos, földdel kevert levélillatot áraszt, egyre beljebb hívogat, hogy ismerjük meg rejtett titkait. Ilyenek a gejzírkúpok, amelyek a Balaton keletkezése során lezajló vulkanikus tevékenységek során keletkeztek, a legnagyobb ilyen szikla a pazar panorámát nyújtó Aranyház, amit a Lóczy Lajos-tanösvényen haladva érünk el.

Az Európa Diploma védett területek számára adható legmagasabb európai díj biológiai, geológiai és tájképi értékeket hordozó védett területek elismerésére. Magyarországon három Európai Diplomával rendelkező terület van, mely egyike a Tihanyi-félsziget vulkanikus képződményei, vagyis a gejzírkúpok.

Garda hal
Marianna, a vendégház tulajdonosa örömmel meséli házuk történetét, gyermekkorának máig kedves emlékeit. Ilyen a közös gardasütés, amit itt a kertben, szülei és családja körében éltek meg évről évre. A tihanyi emberek körében hagyománya volt a gardahalászatnak és gardasütésnek, mely olyan rítussá vált az évszázadok során, amelyhez számos egyéb tevékenység, társas esemény kapcsolódott.

Az egykori présházat Mariannáék megmentették és úgy döntöttek, vendégházként megosztják ezt a kis csodát másokkal is.
A gardasütést a szőlőhegyen tartották az úgy nevezett likas pincéknél. A halak kibelezése, lepikkelyezése után a garda mindkét felét hetvenkétszer bevágták, majd jöhetett a só és a paprika. A korabeli képeken látható, hogyan is készült. Fanyársra húzták, és parázs felett ropogósra sütötték.

Régi fotó a családi gardasütésről a présháznál
A tihanyi gardafesztiválok ezt a szép halászati hagyományt elevenítik fel immár több mint tíz éve, novemberben. A Gejzír Vendégház ajtaja az év minden évszakában nyitva áll a Tihanyba látogatók előtt, nyáron az üdítően friss, napernyős teraszon, telente pedig az infraszauna melegében pihenhetünk. Érkezzen az utazó akár a gardaünnepre, a Tihanyi Bencés Apátságba, túrázni, strandolni vagy illatos levendulát szedni. (X)
Kapcsolat: Gejzír Vendégház, Küsz Marianna
Tihany története gazdag legendákban és mondákban, amiket utazásunk előtt érdemes megismerni. Olvassátok el erről szóló cikkünket is: Tihany misztikus kincsei nyomában
Szöveg: Vincze Judit, képek: Gejzír Vendégház, Vincze Judit
Neked ajánljuk

Boldog húsvétot Skandináviából!
A húsvét Európa-szerte kiemelt ünnepkör, azonban régiónként,...

Az 5 legjobb húsvéti kuglóf egy receptben
Bár nem ősi magyar szokás, de a húsvéti kuglóf nálunk is állandó...

Ajándékozz új külsőt a muskátlinak! Kreatív kézműves ötletek újrahasznosított virágtartókhoz
A muskátli igazán jól mutat újrahasznosított kaspóban is. Egyszerű...

Harangláb, a vidéki kertek tavaszi udvarhölgye és kísérői
Május az a hónap, mely tavasz nevű varázspálcájával szinte minden...

Egy korty gondoskodás – családi szörpsztori a Spájzból
Négy üveg eltulajdonított házi bodzaszörppel indult minden, mára...

Az 5 legjobb húsvéti kuglóf egy receptben
Bár nem ősi magyar szokás, de a húsvéti kuglóf nálunk is állandó...