Boldog húsvétot Skandináviából!
A húsvét Európa-szerte kiemelt ünnepkör, azonban régiónként, országonként más-más egyedi szokásokkal. Cikkünkben most Skandináviába látogatunk egy kis húsvétolás erejéig, ugyanis számos érdekes és izgalmas tavaszváró, húsvétot ünneplő népszokás gazdagítja a skandináv országok kultúráját.
A tél búcsúztatása és a tavasz köszöntése rendkívül fontos esemény az északi országokban. A skandinávok valóban ünnepelnek húsvét idején. Mivel a telek sokkal keményebbek és hosszabbak náluk, a tavasz nagyon várt és kedvelt évszak, a megújulás és az újrakezdés ideje. A skandináv országokban a húsvét egy csendes időszak a lelassulásra, az elmélyedésre, a tartalmas időtöltésre a családdal és barátokkal. A húsvéti ünnepeknek az északi országokban legalább akkora súlya van, mint a karácsonynak. Bár a húsvéti hagyományaik egy tőről erednek, az évek múlásával mégis minden nép egyedi részletekkel gazdagította a saját húsvéti kultúráját.
Húsvéti boszorkányjárás
Az egyik legnépszerűbb hagyomány, a húsvéti boszorkányjárás szokása gyakorlatilag az összes északi országban megtalálható. A gyerekek húsvét napján színes ruhákba – boszorkánynak öltöznek, majd házról-házra járva meglátogatják a rokonokat és barátokat. A hagyomány eddig a pontig megegyezik. A finn és a dán gyerekek színesen feldíszített fűzfavesszőket visznek magukkal a boszorkányjárásra, de amíg a finnek a ház gonosz szellemeit űzik el a vesszőkkel, a dán gyerekek áldást visznek a meglátogatott otthonokba a feldíszített ágakkal. A svéd gyerekek rajzaikat és festményeiket viszik ajándékba a háziaknak. Fizetségképpen a „jószolgálataikért” a gyerekek mindenhol csokoládétojásokat kapnak ajándékba.
Fotó: littlebearabroad.com
Gækkebrev – a 16. század óta népszerű levelek
Szokatlan és humoros húsvéti hagyományokból sincsen hiány a skandináv országokban. Dániában például a „gækkebrev” – vicces levélkék gyártásának nagy hagyománya van. A népszokás szerint a gyerekeknek húsvétkor minél több tojást össze kell gyűjteniük. Ennek érdekében a 16. század óta küldenek „gækkebrev”-eket az ismerősöknek, barátoknak. A „gækkebrev” egy házilag készített, vicces üzenetet vagy verset tartalmazó levélke, amelynek címzettje ugyan van, de a feladóját homály fedi. Ha a címzett a levélke tartalmából kitalálja, hogy ki a feladó, kap egy húsvéti csokoládétojást. Ha nem sikerül kitalálnia, hogy kitől kapta a levélkét, akkor a feladónak jár a csokitojás.
Jöhet egy jó krimi húsvétra?
Hasonlóan izgalmas hagyomány a Norvégiában elterjedt húsvéti krimiolvasási láz. Az országban húsvét környékén elárasztják a könyvesboltokat az újonnan kiadott könyvek. Ezek persze nem tavaszi történetek vagy szakácskönyvek – hiszen a norvégok gyilkossági rejtélyekre vágynak. Ez a szokás semmilyen történelmi eseményhez nem kapcsolódik – egyszerűen a norvégok csak imádnak krimit olvasni ilyenkor. A húsvéti thrillereket „Paskekrimmen” még tejesdobozokra nyomtatva is megtalálhatjuk a tavaszi időszakban. A norvégok másik modernkori húsvéti szokása a narancs és a csokoládé beemelése a húsvéti asztalra. Ezek nélkül nincsen náluk húsvéti lakoma.
Máglyarakás és a boszorkányok távolmaradnak
Bizarr népi babonán alapuló népszokást a svédeknél is találni. A húsvéti boszorkányjárást az ország különböző pontjain fellobbanó máglyák sokasága egészíti ki. A hagyomány abból a régi hiedelemből ered, hogy a boszorkányok húsvét előtti csütörtökön egy német hegyre repültek át, hogy ott az ördöggel kokettáljanak. A boszorkányok visszatérése ellen a svédek tüzet gyújtanak hát az ország különböző pontjain, hogy elriasszák őket. Ez a szokás azonban sok galibához, tűzesethez vezetett az elmúlt években – emiatt már országszerte szigorították a máglyarakás szabályait.
Húsvétfa állítás
A skandináv háztartások egyik kedvenc húsvéti dekorációja a húsvétfa. A beltéri húsvétfák vázába állított gallyakből és ágakból állnak, színes húsvéti díszekkel dekorálva. Az eredeti svéd húsvétfát – a påskris-t valódi tollakkal, papírkakasokkal, fonalcsirkékkel és festett tojásokkal díszítették régen. A tollas húsvétfa ma is megtalálható sok svéd otthonában a tavaszi ünnep alatt. A dánoknál divatos húsvétfákat ma már a kereskedelemben kapható porcelánból- papírból- fémből- vagy éppen fonalból készült húsvéti díszekkel dekorálják. A népszerű dán cég a Maileg minden évben – kézzel festett apró fém húsvéti díszeket dob piacra, amelyekkel gyorsan és egyszerűen el lehet készíteni a skandináv húsvétfát. A húsvétfa alapanyaga lehet fűzfavessző, barkaág vagy aranyvessző ága – a virágos ágak még plusz hangulattal is kiegészítik a tavaszi dekorációt.
Nincsen húsvét tojás nélkül
A húsvét fő szimbóluma az északi országokban is a tojás, ami megjelenik a terített asztalon, a babonákon alapuló húsvéti hagyományokban, de még a húsvéti dekorációk fő irányvonalát is meghatározza. A húsvéti kézművességnek, mint a tojásfestés és -díszítés, papírkosarak és kártyák készítése, apró húsvéti díszek varrásának minden országban nagy hagyománya van. A Dániából induló – cukorkákkal megtölthető bonboniertojás például már világszerte elterjedt dekorációs eleme a húsvéti időszaknak. A tojás legyen az festett, édes, cukros vagy éppen kaviárral töltött – mindenképpen kitüntetett helyen áll a skandináv hagyományokban.
Szerző: Skandi Trend
Fotók: Maileg/GreenGate/IB Laursen
Neked ajánljuk
Új egységgel bővült hazánk egyik legnépszerűbb vidéki szálláshelye
Nagy lendülettel, a szokásos hétköznapi sebességgel száguldok,...
Családi pihenés a téli szünetben – varázslatos szálláshelyek vidéken
A téli szünet a pihenés, a feltöltődés és a közös családi élmények...
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Egészben sült oldalas rozmaringos burgonyapürével
Bár az oldalas nem tartozik a diétás fogások közé, ki ne emlékezne a...
Az egyszerű, gyors és finom karácsonyi bejgli receptje
Ez a karácsonyi bejgli recept valóban egyszerű, gyors és finom....