A szőnyegtervező, aki ’padlóra küldte’ a képzőművészetet
Vajon szőnyegeket vagy festményeket látunk a padlón? Ez volt az első kérdésünk, amikor Lőrincz V. Gabi szőnyegtervező műtermébe léptünk. Különös hivatást választott: szőnyeg, szövet, falikép tervező művész. Saját designer márkáját, az LVG-t 20 éve alapította. Az alkotásban a természet és az épített környezetben észlelhető izgalmas minták, struktúrák, fény-árnyék hatások inspirálják. Matyó származású édesanyját mindig szívesen figyelte horgolás, kötés és hímzés közben. Akkoriban még tisztes távolságból tudta csak csodálni azt az óriás, mesébe illő szőnyeget, amit szülei a nappaliba vásároltak. Még átsétálni sem volt szabad rajta, annyira kellett rá vigyázni. De megtapinthatta, és az illatát is érezte, amikor leterítették a földre. Azon a napon kezdődött minden…
A hímzéstől a szőnyegtervező diplomáig
„Még nem találtam rá magyarázatot, de kislánykorom óta vonzódom a csomózott szőnyeghez. Új-Hatvanban a város szélén laktunk egy családi házban, ahol nem a belső design volt fontos, hanem a hatalmas kert, és a baromfiudvar ellátása. Én még a közeli Zagyva patakban kacsákat is úsztathattam. Nem voltak díszes szőnyegeink, csak könnyen tisztítható rongyszőnyegek, amelyeket gyakran édesanyám horgolt. Viszont mindenhol hímzéses terítők, abroszok, sőt ágyneműk voltak a házban, mert édesanyám gyönyörűen hímzett.”
Innen Pécsre, a Művészeti Szakközépiskolába ment tovább, ahol megtanulta többek között a csomózott technikát. Mestere, R. Fürtös Ilona kárpitművész bátorította, hogy a sík szövést társítsa a csomózással és tervezzen ’ relief ’ – a síkból kiemelkedő – faliképeket. Mintha hímezne, csak ezúttal ő maga szövi meg a sima szövetet és közben a csomókat is. Később a Magyar Iparművészeti Főiskolán tervezett és szőtt kihagyásos csomózással szőnyegeket, majd a csomókat különféle magasságra is vágta, majd egészen hosszúra hagyta a szálakat.
Az 1980-as években itthon nem voltak kihagyásos típusú padlószőnyegek, csak a sík és sima felület volt az elfogadott. Ez manapság már mosolyt csal a művésznő arcára, de 30 évvel ezelőtt még tényleg szokatlan kísérletnek számított. 1990-ben, Helsinkiben ismerte meg a ryijy csomózást, amely puha, laza szerkezetű, hosszúszálú skandináv csomózott szőnyegtípus, és ez a technika rabul ejtette. A rendszerváltozás is feladta a leckét a művészeknek, amelyre így emlékszik vissza: „Sorra zártak be a kisebb-nagyobb szőnyegszövő üzemek és friss szőnyegtervező diplomásként magunkra maradtunk.”
A szőnyegek királynője
Nagyon érdekes, hogy ebben a vákumban megjelent egy szerb cég, akik megalapították az első magyarországi handtufting műhelyt. A handtufting technika kézi tűzést jelent, előnye, hogy a szőnyeg jóval rövidebb idő alatt készül el, hátránya azonban az, hogy a szálakat ragasztóval rögzítik, így rövidebb élettartamúak. Bár Lőrincz V.Gabi sok megbízást kapott handtufting szőnyegek tervezésére, de hacsak tehette, kézi szövéssel-csomózással tervezte és tervez a mai napig. Kísérletező művészként sokféle technikával dolgozik, de ezek közül a csomózás igényli a legnagyobb odafigyelést. Ez magába foglalja az aprólékos tervezést, a kézi fonalfestést. Ez az oka, hogy, akár évek is eltelhetnek, mire elkészül egy-egy nagyobb, kézzel csomózott szőnyeg. A szőnyegek királynőjének is hívják emiatt, nem véletlenül.
Nagy megtiszteltetés ezért, amikor egy textilművész felkérést kap külföldi magyar konzulátustól nagyméretű, csomózott szőnyegek tervezésére. Ezeket a szőnyegeket még itthon csomózták. Pár éve azonban ez a műhely is bezárt, azóta sajnos nincs kézi csomózást vállaló cég idehaza. A művésznő legújabb csomózott szőnyegei éppen ezért külföldön készülnek. Azonban, ha valaki kíváncsi lenne, hogy hogyan működött a csomózott szőnyeggyártás hazánkban üzemi keretek között, akkor lehetőség van ellátogatni a Bordűr Szőnyegmúzeumba. Nem érdemes kihagyni, mert nagyon különleges élmény várja a látogatókat! A múzeum a 100 éves szőnyeggyártás történetét, interaktív formában mutatja be. Lőrincz V. Gabi által tervezett szövőfalon pedig a vendégek otthagyhatnak egy kézjegyet egy csomó, vagy egy sor szövés formájában, tisztelegve a magyar szőnyeggyártás múltja előtt… És, hogy jövője is legyen, a művésznő megalapította kollégáival a Szőnyegtervezők Társaságát, a SZETT-et.”
A vidéki otthonok jó barátai a kézzel készített szőnyegek
Az egyedi, kézi szövésű vagy csomózású szőnyegek nagyon jól mutatnak egy vidéki stílusú otthonban. Természetes színeket, melegséget, bájt csempésznek a padlóra, vagy akár kárpit formájában a falakra. Fontos szempont a fenntarthatóság is: egy egyedi darab egész életen át társunk lehet. De a legnagyobb értékük az, hogy ezek nem termékek, hanem alkotások. „A művészi szőnyeg a tér éke és fénypontja lesz, nemcsak tökéletesen illeszkedik világodhoz, hanem kézzelfogható remekmű, amelyet érezhetsz és láthatsz nap, mint nap, amely műalkotássá változtatja padlódat.”
Szerző és fotók: Lőrincz V. Gabi szőnyegtervező
Szereted a vidéki stílusú otthonokat? NÉZZ SZÉT VIDÉKI OTTHONOK ÉS LAKBERENDEZÉS rovatunkban is!
Ne maradj le folyamatosan frissülő tartalmainkról! Iratkozz fel ingyenes hírleveleünkre! FELIRATKOZOM
Neked ajánljuk
Fenntartható, céges csapatépítő rendezvényhelyszínek vidéken
A fenntarthatóság iránti elköteleződés ma már nemcsak a mindennapi...
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...