A gyógynövények mesés világa
Sokat olvashatunk a gyógynövényekről, melyek nagyanyáink praktikáival alkalmazva számos bajunkra gyógyírt jelentenek. A közelgő tavasz a természetben járva sok fajtájával ajándékozhat meg bennünket. Azzal azonban már nem biztos, hogy tisztában vagyunk, mit is nevezünk gyógynövénynek, a növények mely részeit hasznosíthatjuk, mikor és hogyan gyűjtsük a növényeket, milyen módon alkalmazhatjuk őket.
A fák, virágok, gyógynövények mesés szépsége engem korán rabul ejtett. Szüleim úgy hitték, hogy a tinédzserkor után „elnövöm” a hóbortomat, ám nemhogy nem nőttem el, hanem még inkább magával ragadott ez a világ. Gyakorló fitoterapeutaként még most is nap, mint nap rácsodálkozom a természet bölcsességére, szépségére. A természet szinte minden bajunkra gyógyírt kínál, csupán tudni kell észrevenni és megfelelően alkalmazni a természet patikájának szereit.
Mi a gyógynövény?
Egy egyszerű, de találó meghatározás szerint a gyógynövény az a növény, amely gyógyító hatóanyagot tartalmaz. A növények más-más részei hordozzák a hatóanyagokat, ezeket a részeket összefoglalóan drogoknak nevezzük. Hatóanyagot tartalmazhat a gyökér, a gumó, a levél, a virág, a termés, a rügy, a kéreg, a mag, vagy akár az egész föld fölötti növény (herba).
„A gyógynövények gyűjtésének parancsolata:
Csak ismert gyógynövényt szabad szedni!…”
– Fontos, hogy a növény szennyeződésmentes helyről származzon.
– Általában a napos, száraz idő a legalkalmasabb a gyűjtésre.
– A növénynek azt a részét gyűjtsük, amire szükség van!
– Annyi gyógynövényt gyűjtsünk, amennyi éppen szükséges!
– Megfelelő eszközöket használjunk a gyűjtés során: kés, olló, ásó, sarló, kosár, papírdoboz, papírzacskó, vászontáska. A gyökereket lehet nejlonzacskóba gyűjteni, hiszen azokat a felhasználás előtt meg kell tisztítani.
– A véletlenül leszedett mérgező növényeket el kell különíteni!
– Csak egészséges növényt gyűjtsünk!
– Óvjuk a természetet! Egyfajta növényből ne gyűjtsük be az adott területen fellelhető összes példányt!
Hogyan szárítsuk a gyógynövényeket?
A gyűjtött gyógynövényeket felhasználhatjuk frissen, vagy akár szárított formában is. A szárítás alatt súlyveszteség történik, a virágoknál és a leveleknél ez 60-70%, a gyökereknél 30-40%, illetve némi hatóanyag-vesztés is történik. A szárítás során a virág általában megőrzi a színét, bár előfordulhat, hogy az eredetihez képest megváltozik egy kissé a szín: a piros pipacs lilás árnyalatúvá válik, a lila mályva pedig kékes színt ölt.
Az egyes növényeket külön-külön vékonyan terítsük szét lehetőség és tetszés szerint fonott kosáron, csomagolópapíron vagy tálcán, hogy a levegő jól átjárhassa. Időnként óvatosan át is mozgathatjuk a száradó növényi részeket. A virág, a levél kb. egy hét alatt, a gyökér pedig 2-3 hét alatt szárad meg. Természetesen a nyári melegben a száradási idő lerövidülhet.
A megfelelő tárolás
A szárított gyógynövényeket külön-külön, jól záródó üvegben, illetve papír- vagy vászontasakban tárolhatjuk, célszerű ellátni a gyógynövény nevét tartalmazó címkével. A szárított növényeket 2-3 éven belül érdemes felhasználni, kivéve a kakukkfüvet, ami a tárolás során sem öregszik meg.
Fontos: a kutyabengekérget a szárítás után egy évig nem szabad használni, mert véres hasmenést okozhat, tehát csak a második évben alkalmazzuk!
A gyógynövények alkalmazásának módjai
A gyógynövényeket akár külsőleg, akár belsőleg is használhatjuk az egészségünk érdekében.
Külsőleg: borogatás, pakolás, krém, öblítés, öblögetés, ülőfürdő, inhalálás, moxa
Belsőleg: forrázat (virág, levél esetén), főzet (herba, kéreg, gyökér esetén), áztatás (pl. csipkebogyó), nyersen fogyasztva (gyümölcs, saláta, méz), növényi gyógyszerek
Egy időben külsőleg és belsőleg is alkalmazhatjuk a kivonatokat, amelyek lehetnek vizes, alkoholos vagy olajos kivonatok.
A gyógynövények alkalmazásának titka a megfelelő hatóanyagismereten túl kiegészül azzal az energiával, amivel minden egyes növény rendelkezik. A növények szelíden, lassan, ám nagyon hatékonyan tudnak segíteni az egyes egészségügyi problémákon, legyen szó akár nőgyógyászati gyulladásról, meghűlésről, emésztőrendszeri megbetegedésről stb.
A szerzőtől személyesen is kérhettek tanácsot a Biotitok Gyógytékában Balatonfüreden, vagy vásárolhattok a webáruházából.
Fotó: pexels.com
Kelemen Lívia
fitoterapeuta, gyógynövény szakértő
Biotitok Gyógytéka
„A gyógynövények elkötelezett híveként azt vallom, hogy az emberre test-lélek-szellem egységeként, azaz holisztikusan kell tekinteni. Nem elég csupán a testi tüneteket kezelni. Ha a lélek beteg marad, a tünetek ismét felüthetik a fejüket, hiszen a test a lélek színpada.”
Neked ajánljuk
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
A karácsonyfa története
Minden évben illatos, frissen vágott fenyő áll a nappaliban csodás...
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...