A Káli-medence mesébe illő zsákfaluja: Balatonhenyén jártunk
A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban a Káli-medence északi peremén, a Monoszlói medencében fekszik Balatonhenye. Tőle északra találjuk a Művészetek Völgyének falvait, innen délre Köveskál, délnyugatra Szentbékkálla fekszik. Az apró zsákfalu már a római időkben is lakott volt. A török hódoltság okán számos támadást és pusztítást szenvedett el, majd később sikerült újjáépülnie. A báját meghatározó népi építészeti emlékek zömmel a 18. és 19. századból származnak.
Egyutcás szerkezetbe rendeződött házak a faluban
Ahol a nyugalom egyeduralkodó
Még csak a falu határában járok, de máris egyértelmű, hogy itt minden adott ahhoz, hogy az ember békében éljen, vagy turistaként megpihenjen. Olvasom a település tábláját és arra gondolok, ennél beszédesebb neve nemigen lehetne. Itt a nyugalom régóta egyeduralkodó, s aki ide betér, nincs más választás, fejet kell előtte hajtani. Érdekessége és szépsége, hogy eredetileg egyutcás rendszerben épült a Séd-patak két oldalán, jelenleg Kütyü, Főszeg és Alszeg falurészekre tagozódik. A Káli-medence egyik legkisebb lélekszámú falujáról van szó, népessége nem éri el a kétszáz főt.
Míg én azon gondolkodom, hogy tökéletes helyszín ez Buddha következő reinkarnációjához, addig a református templom harangjai a főutcán délidőt jeleznek.
Amilyen rendíthetetlenül tartják a régi kőből épített kúriák tornácait évszázadok óta az oszlopok, olyan erős mindenkori pillére lehet a falu közösségének a vallás. A híveket római katolikus és református temploma is várja. Utóbbi a település méretéhez képest szokatlanul nagynak tűnik. Középkori alapokon áll, mai formáját olasz kőfaragó mestereknek köszönhetően közvetlenül az első világháború kitörése előtt kapta. A bájos római katolikus templom pár száz méterrel odább szintén a főutcán található. Szerényebb méretekkel rendelkezik, de panaszra nem lehet oka, ott jártamkor teljes felújítás alatt állt az udvara.
Fehér vakolat, mely nem csak fénylik, hanem mesél is
A népi építészet remekei Balatonhenye minden szegletében képviseltetik magukat. Szép állapotban megőrzött, vagy renovált módos portákat, kódisállásos házakat, felújított parasztházakat csodálhatunk. Az egyik legszebb nemesi kúria a Kenessey-ház, közel száznyolcvan éve ékesíti a Kossuth utcát. Fehér falazatát hosszú, oszlopos tornácos ívsor díszíti.
Az 1844-ben megépült Kenessey-ház tornácos árkádja törpeoszlopokkal, háttérben a református templomtoronnyal
Errefelé a természet télen is ad látnivalót. A vadrózsabokrokon itt-ott le nem szüretelt csipkebogyók, élénkpiros színüket a téli hideg konzerválta. Sok szemet gyönyörködtető díszfaragott fakerítés áll a házak előtt, de találni teljesen nyitott portát is. A kőből épített válaszfalak tetején mohaszőnyeg és precízen mosakodó macskák békésen megférnek egymással. Az utcákon vénülő fenyőfák, a kertekben terebélyes gyümölcsfák, meglett diófák magányosodnak. Egy kezem már nem elég, hogy megszámoljam hány generációnak adhattak enyhülő árnyékot a nyári forróságban.
Ki kevesebb…
Balatonhenye körül gyalogosan és kerékpárral
Állt régen a falu északi végében egy robusztus, több mint négyszáz éves bükkfa is, amit a helyiek Ősbükknek kereszteltek. Sajnos teljes pompájában már nem tudjuk megcsodálni, egy tűzesetből kifolyólag – a körülmények nem teljesen tisztázottak – kiégett. ’Öreg bükk’ jelzésű táblák irányítanak emlékhelyéhez. Ha szeretnénk kirándulni még a környéken, vár a Balaton-felvidék egykori bazalt vulkánja, a Fekete-hegy, valamint annak tetején az Eötvös-Károly kilátó, ahonnan gyönyörű és teljes panorámát kapunk a Káli-medencére.
…ki több belátást enged a portájára.
Magányos természetjárásról vagy családi nyaralásról legyen szó, az apró zsákfalu és környéke bőven kínál látnivalót. Ennek ellenére azt gondolom, hogy népszerűségét nem csak a gondozott történelmi örökségében kell keresni. Valami jelentős, valami megfoghatatlan van itt még. A szó legnemesebb értelmében vett provinciális báj és tekintély az, ami teljessé teszi a varázsát.
TIPP! Tekerd végig az összes Balaton-felvidéki biciklitúra útvonalunkat!
Felújítasz, berendezel vagy átrendezel és szereted a vintage, rusztikus, provence-i vidéki stílust? Akkor feltétlenül nézz szét a Loft&Vintage webáruházában!
Szerző és fotók: Elekes-Vécsei Nóra
Neked ajánljuk
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...