Kedvencünk a sokoldalú pitypang – a pitypang szörp és pitypang méz receptje
Készíts velünk pitypang szörpöt és mézet! Pongyola pitypang, bóbitavirág, eszterláncfű, marcivirág, asszonyhűség, férfihűség, kákics, récevirág, oroszlánfog…Ez csak néhány mókás és beszédes elnevezése a gyermekláncfűnek,- köznapi nevén pitypangnak – melyet legalább harminc különböző néven emlegetünk magyar nyelvterületeken. Áprilisban és május elején nyíló virágai vidám, élénksárga foltokban színesítik a pázsitokat. Attól még, hogy sokan gyomként kezelik, hasznos gyógynövényünk és nagy előnye hogy nem kell érte messzire menni: szó szerint karnyújtásnyira nő a kertekben, utcák, járdák mentén, mezőkön, vagyis szinte mindenhol. Nézzük miért is hasznos az egészségünkre és hogyan kerülhet a kamránkba?
A gyógyító pitypang
A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) jótékony hatásait a kínai gyógyászat már az ókorban is használta tüdő-és májpanaszokra, megfázásos tünetekre, fogfájás és viszketés enyhítésére, sőt mellrák gyógyítására is. Többek között A, C, D- vitaminok, vas, mangán, foszfor is megtalálható benne; az egyik tápanyagokban leggazdagabb tavaszi gyógynövényünk. Keserű íze már önmagában is hasznos folyamatokat indít a szervezetben: nyál termelődésünk fokozódik a keserű íz hatására, így felgyorsul a szénhidrátok lebontásán kívül emésztésünk is. Értékes építőanyagai miatt a pongyola pitypangot anyagcsere betegségek terápiájában is alkalmazzák. Legkiemelkedőbb tulajdonsága, hogy májbetegségekben, epe bántalmakban hatásos gyógyír, legfőképp a gyermekláncfű virágban lévő lecitin (vagy foszfatidilkolin) és kolin vegyületeknek köszönhetően. Utóbbi szükséges az emberi testben a máj és az idegrendszer egészségéhez, előbbi pedig a szív, a máj és az idegrendszer funkcióit támogatja, valamint a koleszterin és a zsírok szállítását, feldolgozását a szervezetben.
A pitypang ábrázolása régi orvosi könyvekben
Maria Treben javaslata volt cukorbetegeknek naponta legalább tíz virágszárat virágzás alatt elfogyasztani. De gyógyteájukban is mindenképpen ott a helye a pitypangnak. A természetgyógyász úgy tartotta, hogy a növény egésze gyógyhatású és a friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet. Mosás után a leveleit salátaként fogyaszthatjuk önmagukban vagy keverékekben. A levélből készült főzet is javítja a májfunkciókat, epehajtó hatású és serkenti az étvágyat.
A szárított pitypang gyökér nagyon hatékony vértisztító, vizelethajtó és élénkítő hatású. Ajánlatos ősztől kora tavaszig az úgynevezett pihenő időszakában gyűjteni a gyökeret, mert ilyenkor koncentrálódnak az értékes tápanyagok, amikkel a növény a későbbi virágzásra készül fel és ebben az időszakban jóval több inulint -ami fontos rostforrásunk- tartalmaz, mint tavasszal. Azért is ajánlható bátran a gyermekláncfű gyökere is cukorbetegeknek, mivel a szervezetben az inulin feldolgozása nem igényel inzulint. Fogyasztása is kellemesebb az őszi-téli gyűjtésű gyökereknek, mert az inulin édeskés íze elnyomja a pitypang egyébként jellegzetes, keserű ízét. Ha a szárított gyökeret ledaráljuk, a cikória gyökérhez hasonló kávépótlót kapunk. Terápiás célú alkalmazásában – főként, amikor gyulladásban van az emésztőrendszer, illetve alkoholizmus, vagy komoly májbetegség áll fent- mindenképpen ajánlott orvossal konzultálni alkalmazása előtt.
Így készül – a házi pitypang szörp receptje
Ahogy már említettük, a gyermekláncfű virága is nagyon értékes, ebből készül a finom és egészséges pitypang szörp, mely ráadásul fillérekből előállítható. Ennek egyik lehetséges módja: szedünk öt-hat marék pitypangvirágot, kiterítjük néhány percig konyharuhára, hogy a rovarok távozni tudjanak. Egyes receptek szerint a virág fejéből a csészelevelekre nem, csak a szirmokra van szükség, mi így készítjük. Leválasztjuk a szirmokat a virágfejről majd egy fazékban egy liter hideg vízzel együtt elkezdjük őket mérsékelt lángon főzni. Amikor felforrt, levesszük a tűzről és 12-24 órára állni hagyjuk. Ezután leszűrjük a főzetet, majd 1 kg cukorral, és egy fél citrom levével egy lábasban újra melegítjük. Enyhe fokozaton, fedő nélkül, szirupos állag eléréséig főzzük. Fertőtlenített üvegekbe forrón töltjük, amiket ajánlatos száraz dunsztban pihentetni, amíg visszahűlnek. Vízzel higítva, citromkarikával ízesítve szörpnek, limonádénak nagyon finom, de használhatjuk úgy, mint egy szirupot: palacsintát vagy vajas kenyeret ízesíteni.
A pitypang méz készítése
A „pitypang méz” – ami valójában nem is pitypang és nem is méz- vagy pitypang szirup elkészítése annyiban különbözik a pitypang szörptől, hogy a leszűrt főzet újbóli főzésekor fokozatosan adagoljuk a cukrot és kétszer háromszor visszahűtjük, majd újra melegítjük, amíg mézszerű, de nem túl sűrű, könnyen kenhető állagot kapunk. Amellett, hogy különleges és finom csemege, köhögés csillapításra is lehet használni.
Ínyenceknek ezen kívül kötelező kipróbálni a sörtésztába mártott, forró olajban kisütött pitypang virágfejeket is, ami bodzából is nagyon különleges csemege. Bodzás receptjeinket is megtalálod RECEPTEK rovatunkban.
Jó étvágyat kívánunk, egészségünkre!
Szöveg és fotók: Elekes-Vécsei Nóra, illusztráció: Freepik
Neked ajánljuk
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...