Aurora karácsonya
Németh Hajnal Aurora iparművész nem csak külső megjelenésében, de belső értékeiben is összetéveszthetetlenül színes jelenség. Újraértelmezett népviselet-öltözékeivel, lázsiás nyakékeivel és rózsakoszorúival egy önként vállalt komoly küldetést teljesít, mellyel számos elismerést, köztük a FolkTrend és a Hungarikum díjakat is elnyerte, emellett a Népviselet Napja Nagykövete és a Népviseletért Díj tulajdonosa.
Diplomás üvegművészként az ipar-, és képzőművészet, a klasszikus üvegfestészet és a magyar népművészet elemeit ötvözi alkotásaiban, hozzátéve sajátos „Aurorás” védjegyét. Ékszer-, és ruhakollekciói mellett színházi jelmezeket, díszleteket, fesztivál installációkat tervez és kivitelez, divat-performanszokat rendez, üvegablakokat fest. Riportunkban személyes karácsonyi készülődéséről és saját brandjének egyedi adventi ajándékairól is mesél a sokoldalú designer.
-Mint magánember mikor teszed le a munkát, hogy ráhangolódhass az adventre, majd hol és kikkel ünnepled a karácsonyt?
„-Én már november elején elkezdem díszbe öltöztetni az Aurora FolkGlamour műtermet és az alkotásaimat, hiszen sokan keresnek meg, hogy mivel ékesíthetik a saját belső tereiket, amiben mégis ott van a hagyomány. Ezzel példát is mutatok, illetve én is már ráhangolódok a karácsonyra. Az ünnepeket mindig a családommal töltöm, akikkel ilyenkor játszunk, sütünk-főzünk, zenélünk, énekelünk, táncolunk. És mindig felvágjuk az almát annyi részre, ahányan vagyunk, miközben azt kívánjuk, legközelebbi találkozáskor is mindenki itt legyen. Ezt még a nagymamámnál láttam, és Anyukám folytatja, nagyon szeretem a jelentését!
Ilyenkor sokat szoktam olvasni, most is megvettem Arany János, József Attila és Madách Imre életrajzi regényeit, na meg persze a rengeteg néprajzi könyv is várat magára. Ezekből nyerek ihletet, sokszor egy-egy könyv egy-egy újabb Aurora FolkGlamour kollekciót ihlet. És Győrben, a szüleimnél egy nagyon jó kis baráti társaság alakult ki, akiket a néptánc köt össze. Minden évben együtt ünnepelünk a néptánccal és sokszor még műsorral is készülünk, amivel átlépünk az új évbe. Legjobb feltöltődés a nevetés, ének, tánc, ami átsegít a nehezebb időszakokon is.”
-Milyen karácsonyi meglepetésekkel, ajándékokkal készül idén az Aurora FolkGlamour márka a követőinek? Hol-meddig lehet beszerezni ezeket?
„- A színező és naptár minden évben elmaradhatatlan, a rajzolása jócskán hetekkel karácsony előtt elkezdődik, hiszen nagyon nagy munka 12 mintát megrajzolni még, ha van is segítségem hozzá, olyan tekintetben, hogy autentikus hímzés mintákat rajzolok meg „Aurorásan”. Ez eltartott idén is jó pár hétig, s ezután jött a grafikai szerkesztés, a régi magyar hónap nevek kalligrafikus megírása, és természetesen a nyomda. A kész fekete-fehér rajzokat aztán mindenki kedve szerint kiszínezheti! Ezzel a kézi rajzolásra és a minták, a régi magyar hónap nevek megismerésére is szeretném felhívni a figyelmet, miközben relaxálunk és színeket hozunk a szürke mindennapokba.
Ezeken felül kézzel rajzoltam fa karácsonyfadíszeket, melyekre szintén magyar hímzés mintákat választottam, és a hátuljukra ráírtam, hogy milyen tájegység mintái. Ezt valaki meg is jegyezte, hogy memória játékot fognak játszani velük, nemcsak díszként fogják használni őket. Mert a célom az esztétikán túl, hogy egyfajta tudásátadás is legyen minden Aurora FolkGlamour alkotás.
Folytattam a sok évi hagyományomat is: szintén hímzés mintákat festettem kézzel üveg- gömbökre, klasszikus Schwarzlot-üvegfestéssel, ez a technológia ugyanaz, mint a templomi üvegablakok kontúr festése. Mint egy alkimista keverem ki a festéket különböző oxidokból, majd olaj-víz-ecet kerül hozzá, hogy folyós legyen és tripla nullás ecsettel megfestem az életfákat. Száradás után tűvel retusálom a vonalakat, hogy még csipkeszerűbb legyen a végeredmény. Hihetetlen sok munka, de nagy öröm, hogy a kedvenc technológiáim és a hagyományok így meg tudnak jelenni egy üveggömbben.
Idén rajzoltam adventi kalendáriumot is: papírzacskókra szintén hímzésminták kerültek és minden nap a követőimmel megosztom, milyen ékszer kerül beléjük. Akinek megtetszenek az ékszerek, azonnal meg is veheti. Sokféle ékszer készült most az ünnepekre, mint például festett Mária medálos, zarándok érmes, antik érmes, gobelines, porcelán virágos, gyémánt keresztes. Az idei újítás a férfiak számára készült: antik zsebóra-lánccal és Aurora medállal, ezzel az ünnepi megjelenés még extrább lehet, és ezek az antik órák még 100 év után is működnek. Egész elképesztő! Szerintem ez az igazi fenntarthatóság, és őseink már ezt rég tudták és így éltek. Akinek van valami családi öröksége, én mindenkit arra biztatok, használja fel, tervezze újra, s ha nem boldogul, forduljon hozzám, mert ezért van az Aurora FolkGlamour!”
Riport: Böjtös Kinga, fotók: enteriőrök – Vizitkártya, karácsony és portrék – Aurora FolkGlamour és Szabó Tünde
Neked ajánljuk
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
A csíkmadarasi Zsigmond Malom Fogadó története
A csíkmadarasi Zsigmond Malom panzió története több mint egy...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Egyedi igényekre egyedi stílussal válaszol Takács Tímea faldekor művész
Takács Tímea, a Timi Wall Art alapítójának lendületes, vidám...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...