Barangolások a Káli-medencében – Salföld Szent György havában
A Káli-medencében, annak is a peremén, a Balatonhoz közel járunk. Pálosok emlékét őrző szent kövek, gondosan faragott, éltes útszéli kőkeresztek, egy híres, hamisítatlan vidéki major a Nemzeti Park kellős közepén, és a fülnek kellemes déli harangszó vár itt. És persze bájos, sokat látott módos porták a rendezett utcákon sorban, egyik a másik után. Népművészet, csend és nyugalom emelte zárt mesevilág, amelynek értékéhez nem fér kétség.
Salföld régen…
A település története a 900-as évektől kezd jelentőssé válni azzal, hogy Árpád fejedelem nemzetségei (Kál horka, később fia Vérbulcsú) szálláshelyül választják a mostani Káli-medence területét. István király idejében a veszprémi püspökség fennhatósága alá kerülő falu földjeit helyi kisnemesek és a veszprémi káptalan birtokolják.
Meglepő, de a Balaton mellékén Salföld és vidéke bírt a legnagyobb szőlőterülettel, és a Tihanyi Apátság után a második legjelentősebb halászati partszakasszal a 19. század derekán. A falu a szőlőművelésen, halászaton kívül az állattartásnak köszönhetően tudott virágozni. Ez a viszonylagos jólét és gyarapodás a századok folyamán sajnos időről-időre alábbhagyott.
A török seregek pusztítása, a Rákóczi szabadságharc, az 1848-as forradalom, és mindkét világháború is áldozatokat követelt, de talán a legnagyobb merénylet a mezőgazdaság szocialista mintára, itt is lezajlott átszervezése volt, ami az önellátás szimbólumai: a falvak és a vidéki parasztság ellen történt. A rendszerváltozás és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park alapítása nem tudta teljesen visszafordítani az elvándorlás folyamatát, de a 90’-es évektől betelepülő lakosok sokat hozzátettek a falu értékeinek megőrzéséhez.
… és ma
A reggeli ébredő világosság éppen csak átadta helyét a délidő félszeg áprilisi napsugarainak, amiket olykor-olykor összekócol a szomszédos rétek felől érkező hűvös érces szél. Ebben a fényes és szeszélyes tavaszi idillben van szerencsém- egyébként sokadjára- a faluban sétálni. Húsvétot már magunk mögött hagytuk, de az utolsó csipkebokor és facsemete is színes hímes tojásoktól díszes még. A tulipánok, nárciszok itt nem csak telekhatáron belül, hanem a házak előtt, és a kerítések tetején, cserépedényekben, mosakodó lavórokban is nyílnak.
A népi építészet mintájára tervezett új, és gondozott vagy felújított régi lakóházak mellett képtelenség csak úgy elsétálni. A műemlékek zömmel a 18. és 19. században épültek, értékes „kiegészítőket” láthatunk rajtuk ’tetőtől talpig’. Mint a ritmikusan egymásba horgolt szemek a csipketerítőn, olyan harmóniában fekszenek fel a tűzvörös cserepek a salföldi nyeregtetőkre. Nem kevésbé szép látványt adnak a gondosan felvert nádtetők, amik időszakos javítások fejében több generációnak és persze fenntarthatósági követelményeknek is megfelelnek.
A fehér oromzatokat főként vakolat ornamentikák, a képi beszéd szépséges formái díszítik. Ha türelmesek vagyunk, előbb-utóbb mesélni kezdenek. Itt-ott találunk a házfalban fülkébe állított, – Szűz Máriát, és szenteket ábrázoló- szobrokat is, vagy a vakolatba nyersen ágyazott káli köveket, és rezes, meleg árnyalatú téglaberakásokat is, amelyek lépcsőzetesen futnak végig a ’homlokok’ peremén. A lakóházak mögött a viszonylag keskeny, hosszúkás udvarokban megbújnak még szép állapotú pajták, pincék, istállók is.
Hit és hagyomány
Számos kereszt vigyázza Salföldet és a közvetlen környezetét. A Kossuth utcán magasodik a Búzaszentelő kereszt, benne szemet gyönyörködtető apró Mária szoborral. Nevét annak köszönheti, hogy a búzaszentelés régen e helyütt volt szokás a faluban. Ez a hagyományunk őskeresztény szokásból táplálkozik; és mindig áprilisban, -a római katolikus liturgikus évben Szent Márk napján, a görögkatolikus szertartás szerint pedig Szent György napján – áldáskérő körmenetben történik. A hívek ilyenkor azért imádkoznak, hogy a gabonatermés bőséges legyen, és a természeti csapások elkerüljék földjeiket.
Mesélő kövek és romok
„In cruce salus”, azaz „keresztben az üdvösség”: Boldog Özsébnek, a pálosok – az egyetlen magyar alapítású szerzetes rend -atyjának szavai ezek. A rend a környéken több remetelakot épített, ezek egyike a salföldi Mária Magdolna kolostor, aminek első, írásos említése a 13. századból való. Ez az ősi szakrális központ a közeli erdőben fekszik, gyalog megközelíthető a faluból, de ha kedvünk van, a Salföldi Major lovas szekerein is eljuthatunk hozzá.
Különleges kisugárzása van a szélcsiszolta salföldi ál kőtengernek. A Káli-medence összes „kőtengeréhez” hasonlóan kovásodott pannon homokkő képződményeket találunk itt is. Az évmilliók alakította kvarchomokkő könnyen megmunkálható; régen szerszámokat, malomköveket készítettek belőlük, vésték és bányászták is őket.
A korábban TSZ-ként funkcionáló Salföldi Major 1997-től a Balaton-felvidéki Nemzeti Park gondozásában és fejlesztéseinek köszönhetően működik. Ebben a gazdaságban őshonos magyar háziállat fajták – baromfi, szürkemarha, bivaly, mangalica, rackajuh, pásztorkutyák, lovak- mutatkoznak be a látogatóknak. A családi élményeket állatsimogató, fűszer,-és gyógynövénykert teszi teljessé.
A szeszélyes áprilisi időjárás érdekes ellentétpárt alkot azzal a megingathatatlan, konzisztens falubéli renddel, ami láthatatlanul is uralkodik a tágas, takaros utcákon. Változatos élmények várnak minket, nem érdemes nyárig várni a látogatással.
Szerző és fotók: Elekes-Vécsei Nóra, a történeti áttekintéshez forrásként a Salföldi falukrónika című könyv szolgált
Tetszett ez a cikk? Ezeket is szeretni fogod!
A Káli-medence mesebeli zsákfaluja – Balatonhenye
3 kihagyhatatlan biciklitúra a Káli-medencében
Neked ajánljuk
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...