Bontásból építés – a bontott téglák dicsérete
Állandósulni látszik az a lakberendezési irányzat, mely természetes burkolatokat alkalmaz a lakás legkülönbözőbb helyiségeiben és közülük is reneszánszát éli a bontott tégla. Nyers mészkövekből épült, palakőből rakott sziklahatású felületek, szépen csiszolt különleges erezetű márványlapok, többféle színezetű és textúrájú terméskőből tervezett rusztikus vagy egzotikus hatású falak – különleges hangulatot visznek otthonunk enteriőrjeibe, legyen az a nappali, a konyha, vagy a fürdő. Köztük talán a legszebb a megannyi divathullámot átvészelt bontott tégla felület, mely egyszerre dekoratív, időtlen és relatíve könnyen kivitelezhető.
Időtálló, szépséges felületek bontott téglából
Hogy mitől ennyire népszerű a bontott tégla építő- és díszítőelemként, több ismérvvel is magyarázható. Egyrészt óriási kultúrtörténeti hagyománya van az égetett agyagtömböknek, e kilencezer éve használatos építőanyagnak. A hagyományos tégla szilárd, mégis lélegző, tökéletesen természetes matéria, hisz a földből nyert agyagból született, vízzel összegyúrt, kezdetekben napon szárított, majd tűzben kiégetett anyag. Magában hordozza a történetiség és a kézművesség emlékét, megnyugtató időtállóságot sugall. Van abban valami izgalmas és rejtélyes, hogy a bontott anyagnak lelke van, hisz egyszer már egy ház része volt, építőanyagként funkcionált valahol…
Sajátos atmoszférával bír a vakolatlan téglafal puszta látványa is, ilyenkor az igazi ínyencek a vakolat leverésével kezdik a lakásfelújítást és láttatni engedik a mészréteg alatt megbújó izgalmas felületet. Szép látvány a kibontott bolthajtásos mennyezet, vagy az ajtók fölött húzódó íves téglasor. Új épületek esetén a különleges, rusztikus hatást a bontott téglából utólag megépített falsíkokkal, beépített polcokkal is biztosíthatjuk.
Aki keres, az talál – avagy honnan szerezzünk bontott téglákat?
Ahhoz képest, hogy tulajdonképpen használt termékről van szó, a jó minőségű bontott tégla nem tömegáru. Ha nem örököltél a nagyszülők házával néhány szép darabot, akkor az a jó hírünk, hogy olyan helyről is beszerezheted, ahol már válogatott, tisztított darabokat vásárolhatsz. A Téglárium családi vállalkozás több mint tíz éve foglalkozik bontott tégla tisztítással, szeleteléssel és értékesítéssel. Akkor is bátran keresd fel őket, ha pecsétes téglákkal dobnád fel a teret, melyekből több ezer darabos gyűjteményük van és ha szerencsés vagy, vásárlás közben még az egyes téglákon szereplő monogramok mögött rejtőző téglagyáros vagy címer történetét is meg tudják osztani veled.
A bontott tégla tisztítása, előkészületek
Ideális esetben téglánk már tisztított állapotban kerül hozzánk, ám ha mégsem, úgy kalapáccsal egyenként kell letisztítani őket, hogy ne maradjon rajtuk felesleges habarcsréteg, ami meglassítja a további műveleteket. Attól függően, hogy mi a célunk a bontott téglával, falazunk vele vagy látszó felületet építünk, vagy csak egy-egy darabot szeretnénk mutatni a maga eredetiségében s azt szeretnénk, hogy látszódjon rajta a jelzés is, más módon kell a tisztítását befejezni. Utóbbi esetben drótkefével és sósavval tudjuk a jelzést kiszabadítani a malterrétegek alól. Drótkefézés után ecsettel vidd fel a sósavat, majd ismét a drótkefe segítségével fejezd be a tisztítást. A sósav használatánál ne feledkezz meg a flakonon feltüntetett szabályok betartásáról! Kevésbé szennyezett vagy kisebb felületek esetén jó megoldás lehet a flexszel történő drótkorongos tisztítás.
Ne ijedjünk meg a munkától: olyan ez, mint egy régészeti ásatás vagy évszázados tárgy óvatos restaurálása: külön élményt jelent a malterréteg alól elővarázsolt címerek, nyomatok látványa! A korabeli téglakészítők úgynevezett téglabélyeget használtak, vagyis díszítették, megjelölték, „aláírták” az anyagot, vagy épp uralkodóik pecsétjével látták el azt.
Tisztítási módszerként ismeretes még a homokfúvás, melyet elsősorban meglévő téglafalak tisztításánál alkalmaznak, melyhez mobil homokfúvó készüléket tudsz bérelni. Például borospincék, régi épületek boltozatainak kibontásánál célszerű ezt a módszert használni. A homokfúvás után a fugákat érdemes újra feltölteni, hogy ismét régi pompájában tündököljön a megtisztított felület.
A színek kiemeléséhez és a felület konzerválásához impregnálókat célszerű használni, melyek a felület igénybevétele alapján több változatban elérhetőek.
Még több inspirációért nézd meg ezt az otthont, ahol kívül-belül vannak bontott tégla felületek: A kék ötven árnyalata – egy lakberendező stílusos vidéki otthona
Szöveg: Böjtös Kinga
Képek: Böjtös Kinga, Téglárium
Neked ajánljuk
Egyedi igényekre egyedi stílussal válaszol Takács Tímea faldekor művész
Takács Tímea, a Timi Wall Art alapítójának lendületes, vidám...
Így ültess tulipánhagymákat a kiskertbe
A hagymás növények legtöbbjének is most van itt az ideje földbe...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
A csíkmadarasi Zsigmond Malom Fogadó története
A csíkmadarasi Zsigmond Malom panzió története több mint egy...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Így készül a szilvalekvár sütőben.
Dédnagymamáink, nagymamáink jóval népesebb családokban éltek, mint...