Így készül a háromszor hímes tojás

Valljuk be a legtöbbünknek elsősorban a piros, esetleg a hagymahéjjal színezett berzselt tojások jelentik a húsvéti hímes tojást. Biztosan nem gondolunk feketére, pláne háromszorosan festett és mintázott tojásokra. Pedig a dél-zalai vidéki élet nem csupán hagyományokban gazdag, de egyes falvaiban pont ily módon készítették a húsvéti hímes tojásokat.
Mitől különleges a dél-zalai háromszor hímes tojás?
Nagykanizsa környéki településeken, elsősorban Vésén vált hagyománnyá a fekete alapszínre festett, majd viaszolással díszített húsvéti tojás. De nem csupán a színe miatt számít különlegesnek, több fázisban készülő mintázása miatt is igazi ritkaság. Nagykanizsán a Thúry György Múzeum néprajzi gyűjtemény részeként Kerecsényi Edit gyűjtőmunkájának köszönhetően nyerhetünk bepillantást a 20. század közepének hímes tojásokkal kapcsolatos technika rejtelmeibe.
Mitől lesz fekete a háromszor hímes tojás?
A jellegzetes fekete színű, kétszer vagy háromszor mintázott hímes tojások festéséhez kovácsszén összeolvadt salakját, a kovácsolás közben a tüzes vasról lehullott vasport és savanyú káposzta vagy paprika forralt levét főzték ki.
Háromszor hímes tojásfestés lépésről lépésre
A festési folyamat három fázisban történik, így lesz háromszínű a végeredmény.
1. lépés: A tojás kerületén és közepén viasszal rajzolták meg a mintákat, majd zölddel színezték a leveleket. A zöld tintával megfestett motívumokat viasszal „fedték”, ennek köszönhetően a zöld alap megmaradt
2. lépés: Második lépésként meleg piros festékbe mártották. A pirosra festett tojást száradás után forró viasszal lefedték, de a mintának csak azt a részét, amit pirosan kívántak hagyni.
3. lépés: Ezután jön a fekete szín. A festéklé a kovácsműhely üllője körül összesöpört vas hulladék kifőzésével készül, amiben készre főzik a hímes tojásokat. Amikor a fekete léből kiveszik meg kell várni míg langyosra hűl. Ekkor puha ronggyal áttörlik, hogy a viasz lejöjjön róla. Miután a viaszt sikerül ledörzsölni a tojások felületéről megmutatkozik a piros és zöld mintázat a fekete alapon.
Szöveg: Márton Anikó
Képek: Thúry György Múzeum, Nagykanizsa
Neked ajánljuk

Falra fel! – avagy mi fán terem a design falak festése?
A Design Fal Szeged két vidám, kreatív barátnő, Márti és Réka...

A magyar fűszerpaprika, Frida Kahlo és a buja angolkertek ihlették a legújabb Annie Sloan krétafesték kollekciót
Hungarikumunk, a fűszerpaprika inspirálta az Annie Sloan...

Görbeország – egy régi, igazi élet, amibe beleszületni már nem lehet
Izgalmas küldetést választott Mohos Zsófia, aki fotográfusként...

Egészségünk őre a napraforgóméz – kampány indult a népszerűsítésére
A napraforgó ezer titka, avagy elhúzták a mézesmadzagot -a napokban...

Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...

Az igazi fűszeres almáspite receptje
Egy jó almáspite minden alkalomra tökéletes választás. A mai...