Innovatív és környezettudatos építési technológiákat hoz 2025
Sokunk fejében az építkezés csak klasszikus módon képzelhető el, téglával, betonnal, rengeteg hulladékkal és évekig elhúzódó munkálatokkal. Az idő előrehaladtával változhatnak az alapanyagárak, növekedhet a munkadíj. Ha véletlenül kivitelezőt kell váltanunk vagy magunk próbáljuk összefogni a szakipari munkálatokat, akkor a kezdeti lelkesedésünk is könnyen elillanhat.
Perger Balázs, a FER-TEX BAU Construction alapítója mesél nekünk arról, hogyan állhatunk neki kevesebb bosszúsággal az építkezésnek, illetve hogy milyen trendek várhatóak a 2025-ös évben és a jövőben.
Új trendek az építőiparban
Idén az építőiparban is nagyobb figyelmet kap a környezettudatosság és az energiahatékonyság. Ahogy tavaly év végén bevezették a műanyag palackok visszaváltását, folyamatosan találkozhatunk majd olyan törekvésekkel, amelyek az építkezés során keletkezett hulladékot csökkentik.
Az épületek energiahatékonyságának javítása érdekében egyre több innovatív megoldás lát napvilágot. A kutatások és fejlesztések középpontjában olyan anyagok és technológiák állnak, amelyek nemcsak energiatakarékosak, hanem hosszútávon fenntarthatók is. Az egyik ilyen újítás a passzívház technológia, amely minimalizálja az energiafelhasználást a fűtés és hűtés terén azáltal, hogy rendkívül hatékony szigetelést és légzárást alkalmaz. Az ilyen épületek tervezése és kivitelezése során különös figyelmet fordítanak a hőhidak kiküszöbölésére, valamint a levegőminőség javítására, ami egészségesebb lakókörnyezetet eredményez.
Egy másik fontos trend az intelligens épületautomatizálási rendszerek elterjedése, amelyek lehetővé teszik az energiafelhasználás optimalizálását és a lakók kényelmének növelését. Az okos termosztátok és világítási rendszerek automatikusan szabályozzák az energiafelhasználást a jelenlét és az időjárási körülmények alapján, ezáltal csökkentve a fenntartási költségeket és az ökológiai lábnyomot.
Mindezek az új technológiák és megközelítések jelentős mértékben hozzájárulhatnak az épületek energiahatékonyságának növeléséhez, valamint a fenntarthatóbb és környezetbarátabb építési gyakorlatok elterjedéséhez. Perger Balázs szerint a jövő építészete az ilyen zöld innovációk köré fog szerveződni, ami hosszú távon mindenki számára előnyös lehet.
A CLT technológia
A CLT (keresztirányú ragasztott rétegelt fa) technológia az elmúlt évek egyik legizgalmasabb építészeti fejlesztése. Az ilyen szerkezeteknél a faanyagot több rétegben, keresztirányban ragasztják össze, ami rendkívül erős és stabil építőanyagot eredményez. Bár fából van, meglepő, hogy erősségét ugyanúgy C24-es jelölik, mint a betont.
A CLT jelenleg az egyetlen nem könnyűszerkezetes építőanyag, amivel gyorsan, tisztán és nagy pontossággal tudunk valóban fenntartható és környezetbarát épületeket építeni. Az építés sokkal gyorsabb, olcsóbb vagy összemérhető árú és 70%-kal alacsonyabb karbonlábnyomú, mint a szokványos építési technológiák.
Az ilyen épületek kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, ami tovább növeli komfortérzetünket és csökkenti az energiafelhasználást. A keletkező hulladék a klasszikus építési módszerekhez képest pedig elenyésző.
Perger Balázs szerint a CLT technológia alkalmazása az építészetben mind idén, mind a jövőt tekintve kulcsfontosságú lehet, különösen a fenntarthatóság és a gyors kivitelezés iránti igény növekedésével. Ügyfeleink legtöbbször családi házat építenek, így fontos, hogy mindig az adott család számára legkedvezőbb megoldást javasoljuk, az ő igényeikre szabva.
A CLT a jövő építési technológiája
Az egészséges környezet megteremtése a CLT technológia egyik kiemelkedő előnye. Az ilyen épületek természetes anyagai, mint a fa, hozzájárulnak a jobb levegőminőséghez, mivel nem bocsátanak ki káros vegyi anyagokat, mint például a formaldehid. A faanyag természetes páratartalom-szabályozó képessége segít fenntartani az optimális belső klímát, ami csökkenti a légzőszervi betegségek kialakulásának kockázatát.
Ezen túlmenően, a természetes faanyag nyugtató hatással van az emberi pszichére. Kutatások kimutatták, hogy az ilyen környezetben élők kevesebb stresszt tapasztalnak, és általában javul a mentális egészségük. A fa természetes szépsége és melegsége kellemes és otthonos légkört teremt, ami növeli a lakók komfortérzetét és az általános jóllétét.
A CLT házak kiváló hőszigetelő képessége pedig nemcsak az energiatakarékosságot segíti elő, hanem a beltéri hőmérséklet stabilitását is fenntartja, ami szintén hozzájárul a lakók egészségéhez. A stabil és kényelmes hőmérséklet pozitív hatással van az alvás minőségére és az általános fizikai egészségre. A CLT technológia nemcsak környezettudatos választás, hanem az egészséges életmód elősegítésében is jelentős szerepet játszik.
„Szeretném bemutatni a Léda Liget, hat családi házból álló projektünket, melyben beruházóként és generálkivitelezőként is részt veszünk. Nem véletlenül indultunk az „Év Zöld Beruházása” pályázaton tavaly, hiszen a Léda Liget Magyarország legnagyobb egy területen megvalósuló CLT beruházása.
A házak öt szobásak, 160 nm alapterületűek. Az innovatív technológia lehetővé tette számunkra, hogy a házak szerkezetét mindössze egy hét alatt felépítsük. A szerkezetkész állapotig nem töltöttünk meg egy konténert az építési hulladékkal. A gyors és hatékony építési folyamat biztosítja, hogy a lakók hamarosan beköltözhessenek új, környezetbarát otthonaikba.
A Léda Liget projektben a fenntarthatóság és az egészséges életmód elősegítése egyaránt kiemelt szerepet kapott, amit az építési technológia választása és a házak tervezése is tükröz. A természetes anyagok használata, a kiváló hőszigetelés és a modern építészeti megoldások mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Léda Liget lakói egy egészséges, komfortos és energetikailag hatékony környezetben élhessenek.
Bízom benne, hogy idén sok hasonló beruházásban vehetünk részt és együtt tehetünk a jövőnkért. A jövő generációjának építünk a jövő építési technológiájával.” (X)
Érdekel részletesebben a technológia? Olvass a FER-TEX BAU Construction weboldalán róla: www.fertexbau.com/clt
Iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre, hogy azonnal értesülj legfrissebb tartalmainkról! FELIRATKOZOM!
Vidéki, magyar, természetközeli szálláshelyek és egy csipetnyi Toszkána -I.rész
Végtelenül hangulatos vidéki szálláshelyek, ahol meseszép természeti...
Tekintetek a nagyvilágból – interjú Kónya Péter fotóssal
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Kónya Péterrel...
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Krapfen, avagy a farsangi fánk – recepttel
A farsangi időszak hagyományos desszertje a farsangi fánk....
Két lélekmelengető receptötlet a szürke téli hónapokra
A karácsonyi dínomdánomnak már vége, beköszöntött a kicsit komor...