Meghívó a budapesti Monet kiállításra
Egy ikonikus festőművész házában és kertjében vendégeskedni kivételes élmény főleg, ha a munkássága egy egész művészettörténeti korszakot jegyez és maga a helyszín „házhoz jön” a virtuális technika segítségével. Az immerzív élmény egyszerre inspirál a kor megismerésére, a rendszeres múzeumlátogatásra és a külföldi utazásra, mely közelebb hozza az eredetit. A Claude Monet kiállítás megnyitóján jártunk, a budapesti BOK csarnokban.
Aki kedvelte az idén szeptemberben záró Van Gogh immerzív kiállítást, szeretni fogja a hasonló technikai bravúrokkal operáló „Monet – The Immersive Experience” tárlatot is, mely ugyanazon helyszínen, a fővárosi BOK csarnok kétezer négyzetméterén várja a látogatókat fél éven keresztül, 2025 februárjáig. A sajtónak rendezett megnyitón kitett magáért az innovatív kiállítást rendező Hadran Events cég. A finom falatok mellett tárlatvezetésről is gondoskodtak Bán Blanka szakavatott művészettörténész személyében, akitől számos érdekességet tudtunk meg a festőzseni életéről, alkotói útkereséséről.
A tárlat első termében mindezekről olvashatunk is a festményekkel illusztrált tablókon, melyeken az impresszionizmus atyjának tartott Claude Monet (1840–1926) inspirációit, művészi és magánéletének fordulópontjait, meghatározó angliai, olaszországi utazásait, a munkásságát elismerő kortársak mondatait, vagy szenvedélyes otthonkeresését is megismerhetjük.
Megtudjuk, hogy a sajátos színkeverés és optikai hatás mögött – amikor nem a festőpalettán születnek a kikevert tónusok, hanem a festővásznon egymás mellé rakott színek állnak össze szemünkben a megfelelő tónusok és terek – nem csak a technika, hanem egy erősödő szürkehályog is állt, mely végül részleges színvakságot okozott a festőzseninél. A betegség hatására alakult ki a fátyolos ábrázolásmódja, melyben a részletek elhalványulnak, a kontúrok eltűnnek, sőt a fehérek sárgává, a vörösek naranccsá válnak, illetve a kék és a lila vörösbe és sárgába fordul. Ugyanakkor az általa oly kedvelt lila szín használata miatt nevezték az impresszionistákat violamániásoknak.
Monet a zöld és piros szín párosításával vibrálóan plasztikussá tette a természet ihlette plein-air festményeit, melyek térmélységét az előtérbe helyezett meleg tónusokkal és a háttérbe felvitt hideg színekkel érte el.
Ám, ahogy a címválasztásunkból sejthető, minket leginkább a következő termekben berendezett enteriőrök hoztak izgalomba, ahol szó szerint beléphetünk a mester híresen szép kertjének és francia vidéki otthonának hű másába…
-„El sem tudod képzelni, mennyit gondolok Giverny-re ebben a szép időben és mennyire irigyellek, hogy ott lehetsz…„-olvashatjuk Monet sorait, melyet feleségének, Alicenak írt távollétében a hőn szeretett vidéki házukról, amelyben benne rejlik haláláig tartó inspirációja is.
A japán stílusú fahídakkal, aranyhalas tavacskával, burjánzó növények másolataival berendezett kert a Monet által tervezett és gondosan kialakított Giverny otthonának ligetét mintázza, melyben rendszeresen időzött vendégeivel és ami festményei ihletője is volt. A kiállítás e területe ezúttal erősen insta-barát, hasonlóan a korhűen berendezett szobákhoz, ahol lehetőségünk van szelfizésre, egymás fényképezésre is…
A tárlat legfőbb attrakciója ezúttal is a nagyterem, ahol kényelmes nyugágyakon ámulhatjuk végig Monet művészi korszakainak színpompás állomásait, megelevenedett festményeit, életútjának állomásait a 360 fokos digitális vetítés jóvoltából. A minket körülvevő mozit auditív elemek, azaz izgalmas hangeffektek és aláfestő dallamok fokozzák, melyben megszűnik az idő és a külvilág. Majd a következő állomáson mindezt megfejelhetjük a VR- szoba fejhallgatós szemüvegeinek segítségével, ahol valósággal beléphetünk a festményekbe és benyithatunk otthonának enteriőrjeibe.
Sok látogatót vonz a színérzékünket és kézügyességünket próbára tévő workshop-állomás, ahol mi magunk is alkotóvá válhatunk, kivetíthetjük, majd hazavihetjük elkészült Monet képeinket. Aki ennél több emlékre vágyik, az a tárlat befejezésével ízléses dísz- és használati tárgyakat vásárolhat a múzeum-shopban, természetesen a festőzseni mintáival díszítve.
A Monet immerzív kiállítást, mint az „új idők múzeumát” lehet imádni és megvetni, de egyben biztosak lehetünk: látványos és kitűnő szórakozást nyújt az egész család számára, melyben minden korosztály megtalálja a több órára szóló élményt! Virtuális jellege a fiatalokhoz szól, közelebb hozva őket a képzőművészet és a múzeumok világához, míg az idősebbek elmerülhetnek egy kivételesen izgalmas vizualitásba, felfedezve abban korábbi tanulmányaikat.
Szöveg, képek: Böjtös Kinga, vizitkártya
A Monet kiállítás helyszíne:
BOK Sportcsarnok
1146 Budapest, Dózsa György út 1. (VII/a kapu)
További programokért, látogass el Programajánló rovatunkba!
Iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre,hogy azonnal értesülj legfrissebb tartalmainkról! FELIRATKOZOM
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
„Láthatóvá tenni a csendet” – Interjú Miklós Hajnal képzőművésszel
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Miklós Hajnalt...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...