Meghívó a budapesti Monet kiállításra
Egy ikonikus festőművész házában és kertjében vendégeskedni kivételes élmény főleg, ha a munkássága egy egész művészettörténeti korszakot jegyez és maga a helyszín „házhoz jön” a virtuális technika segítségével. Az immerzív élmény egyszerre inspirál a kor megismerésére, a rendszeres múzeumlátogatásra és a külföldi utazásra, mely közelebb hozza az eredetit. A Claude Monet kiállítás megnyitóján jártunk, a budapesti BOK csarnokban.
Aki kedvelte az idén szeptemberben záró Van Gogh immerzív kiállítást, szeretni fogja a hasonló technikai bravúrokkal operáló „Monet – The Immersive Experience” tárlatot is, mely ugyanazon helyszínen, a fővárosi BOK csarnok kétezer négyzetméterén várja a látogatókat fél éven keresztül, 2025 februárjáig. A sajtónak rendezett megnyitón kitett magáért az innovatív kiállítást rendező Hadran Events cég. A finom falatok mellett tárlatvezetésről is gondoskodtak Bán Blanka szakavatott művészettörténész személyében, akitől számos érdekességet tudtunk meg a festőzseni életéről, alkotói útkereséséről.
A tárlat első termében mindezekről olvashatunk is a festményekkel illusztrált tablókon, melyeken az impresszionizmus atyjának tartott Claude Monet (1840–1926) inspirációit, művészi és magánéletének fordulópontjait, meghatározó angliai, olaszországi utazásait, a munkásságát elismerő kortársak mondatait, vagy szenvedélyes otthonkeresését is megismerhetjük.
Megtudjuk, hogy a sajátos színkeverés és optikai hatás mögött – amikor nem a festőpalettán születnek a kikevert tónusok, hanem a festővásznon egymás mellé rakott színek állnak össze szemünkben a megfelelő tónusok és terek – nem csak a technika, hanem egy erősödő szürkehályog is állt, mely végül részleges színvakságot okozott a festőzseninél. A betegség hatására alakult ki a fátyolos ábrázolásmódja, melyben a részletek elhalványulnak, a kontúrok eltűnnek, sőt a fehérek sárgává, a vörösek naranccsá válnak, illetve a kék és a lila vörösbe és sárgába fordul. Ugyanakkor az általa oly kedvelt lila szín használata miatt nevezték az impresszionistákat violamániásoknak.
Monet a zöld és piros szín párosításával vibrálóan plasztikussá tette a természet ihlette plein-air festményeit, melyek térmélységét az előtérbe helyezett meleg tónusokkal és a háttérbe felvitt hideg színekkel érte el.
Ám, ahogy a címválasztásunkból sejthető, minket leginkább a következő termekben berendezett enteriőrök hoztak izgalomba, ahol szó szerint beléphetünk a mester híresen szép kertjének és francia vidéki otthonának hű másába…
-„El sem tudod képzelni, mennyit gondolok Giverny-re ebben a szép időben és mennyire irigyellek, hogy ott lehetsz…„-olvashatjuk Monet sorait, melyet feleségének, Alicenak írt távollétében a hőn szeretett vidéki házukról, amelyben benne rejlik haláláig tartó inspirációja is.
A japán stílusú fahídakkal, aranyhalas tavacskával, burjánzó növények másolataival berendezett kert a Monet által tervezett és gondosan kialakított Giverny otthonának ligetét mintázza, melyben rendszeresen időzött vendégeivel és ami festményei ihletője is volt. A kiállítás e területe ezúttal erősen insta-barát, hasonlóan a korhűen berendezett szobákhoz, ahol lehetőségünk van szelfizésre, egymás fényképezésre is…
A tárlat legfőbb attrakciója ezúttal is a nagyterem, ahol kényelmes nyugágyakon ámulhatjuk végig Monet művészi korszakainak színpompás állomásait, megelevenedett festményeit, életútjának állomásait a 360 fokos digitális vetítés jóvoltából. A minket körülvevő mozit auditív elemek, azaz izgalmas hangeffektek és aláfestő dallamok fokozzák, melyben megszűnik az idő és a külvilág. Majd a következő állomáson mindezt megfejelhetjük a VR- szoba fejhallgatós szemüvegeinek segítségével, ahol valósággal beléphetünk a festményekbe és benyithatunk otthonának enteriőrjeibe.
Sok látogatót vonz a színérzékünket és kézügyességünket próbára tévő workshop-állomás, ahol mi magunk is alkotóvá válhatunk, kivetíthetjük, majd hazavihetjük elkészült Monet képeinket. Aki ennél több emlékre vágyik, az a tárlat befejezésével ízléses dísz- és használati tárgyakat vásárolhat a múzeum-shopban, természetesen a festőzseni mintáival díszítve.
A Monet immerzív kiállítást, mint az „új idők múzeumát” lehet imádni és megvetni, de egyben biztosak lehetünk: látványos és kitűnő szórakozást nyújt az egész család számára, melyben minden korosztály megtalálja a több órára szóló élményt! Virtuális jellege a fiatalokhoz szól, közelebb hozva őket a képzőművészet és a múzeumok világához, míg az idősebbek elmerülhetnek egy kivételesen izgalmas vizualitásba, felfedezve abban korábbi tanulmányaikat.
Szöveg, képek: Böjtös Kinga, vizitkártya
A Monet kiállítás helyszíne:
BOK Sportcsarnok
1146 Budapest, Dózsa György út 1. (VII/a kapu)
További programokért, látogass el Programajánló rovatunkba!
Iratkozz fel ingyenes hírlevelünkre,hogy azonnal értesülj legfrissebb tartalmainkról! FELIRATKOZOM
Tekintetek a nagyvilágból – interjú Kónya Péter fotóssal
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Kónya Péterrel...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Két lélekmelengető receptötlet a szürke téli hónapokra
A karácsonyi dínomdánomnak már vége, beköszöntött a kicsit komor...
Egészben sült oldalas rozmaringos burgonyapürével
Bár az oldalas nem tartozik a diétás fogások közé, ki ne emlékezne a...