A Munkácsy-negyed rejtett kincse – kerámia műhelyből vendégház
Szeretem a régi dolgokat, különösen akkor, ha nem csak múltjuk, hanem jövőjük is van. Békéscsabán kelt új életre a polgári ház több mint százéves hátsó épülete, ahol az ingyenes és soha meg nem hibásodó légkondicionálást a hatvan centi vastag vertfalak, a vázában a friss virágokat a buja kert, a fa bútorokat a családi örökség, míg a csodaszép kerámiákat a háziasszony saját műhelye biztosítja, akárcsak a hatalmas vendégszeretetet, amivel várják az utazókat a Herbárium Vendégházban.
A keramikus Plesovszki Klára férjévél, három kamasz gyermekével és a család két kedvencével, Dórával és Fannival, a törpetacskókkal él Békéscsaba belvárosában, a Munkácsy-negyedben, annak is egy kis utcájában. Klári 27 éve tudhatja otthonának a várost, a férje családja azonban tősgyökeres békéscsabai szlovák család, családfájuk egészen a (török hódoltság utáni) 300 évvel ezelőtti betelepítésig visszavezethető.
Ahol minden elkezdődött…
A stílusos vidéki ház szerelem volt első látásra, ahová nyolc éve költözött be az ötfős család. Sajnos nyomozásuk nem járt sikerrel, így azt nem tudják, eredetileg kik laktak a sokat megélt portán, azt azonban sikerült kideríteni, hogy az eredeti épületek már száz évvel ezelőtt is szerepeltek a térképszelvényeken. A főépületet lebontották és a kilencvenes években polgári jellegű stílusban épült újjá, a vendégházzá alakított épületrész viszont megmaradt az eredeti formájában.
Vendégház születik
Klári a kerámia műhelyét szerette volna kibővíteni tavaly nyáron a veranda beépítésével. Amikor elkezdték bepakolni a téglákat összenéztek a férjével és azt mondták: „Legyen belőle inkább vendégház!” A tényleges átalakítás fél évet vett igénybe. A munkálatok nagy részét a házaspár maga végezte, így nem túlzás azt mondani, hogy szívük-lelkük benne van minden négyzetméterben. A falbontások és az új funkciók kialakítása után már a munka szép része következett, a berendezés, amihez jól jött Klári finom ízlése mellett lakberendező végzettsége is.
A növény és virág tematika, a botanikus stílus köszön vissza a ház helyiségeiben, melyhez remek hátteret nyújtanak a sötét zöldre mázolt ablakok és a pasztell zöldre festett fal a vendégház szívében, a nappali-ebédlőben. Természetközeli színek, natúr fenyő, antik és kovácsoltvas bútorok emlékeztetik a vendégeket a ház korára és a régi idők tiszteletére.
Nem véletlen, hogy a belső terekben is megjelennek a virágok, melyek Klári kerámiáin is meghatározóak. Inspirációért ugyanis nem kell messzire menni, hiszen a kertjük is maga az édenkert a rengeteg francia és angol rózsával, a tavasztól őszig mindig nyíló évelőkkel, ahol állandó vendégek a beporzó rovarok.
Az egy hálószobával, nagy nappali-ebédlővel, külön konyhával és fürdőszobával rendelkező vendégházban maximum hat főt tudnak fogadni, de romantikus miliője miatt kedvelt a fiatal párok, friss házasok körében is.
A kapun kilépve, a templomon túl
„Lehet, hogy közhelyes, de a kedvenc helyünk a városban az otthonunk. Ahogy kilépek a házból, előttem van az Evangélikus Nagytemplom, ami még mindig csodálattal tölt el.” – meséli Klári. A Békéscsaba legmagasabb pontjára épült templom Közép-Európa legnagyobb evangélikus temploma, mely a délutáni órákban nyitva áll a kíváncsi turisták előtt is. Azonban a Herbárium Vendégházban megszállóknak a templomtól messzebbre is érdemes elmerészkedniük annak ellenére, hogy a békés porta igazán marasztaló, hiszen a vendégek a kerámia műhelybe is beleshetnek és megnézhetik, hogyan születnek a háziasszony kezei között a szebbnél szebb kerámiák. Emellett a sütögető és a veranda olvasó sarka is maradásra csábít.
Békéscsaba belvárosa pár perc sétára van mindössze, ahol a Munkácsy Mihály Múzeum egyszerűen kötelező program az idelátogatóknak, melynek egyedülálló gyűjteménye méltó emléket állít a világhírű festőnek, aki asztalosinasként kezdte pályafutását Békéscsabán. A közelben van az Élővíz-csatorna és a park, ahol Kláriék mindennapos vendégek tacskóikkal. A csatorna békéscsabai belvárosi partszakasza mentén kialakított kellemes parkosított környezetben terül el a Szoborpark, ahol számos neves képzőművész keze munkája megtekinthető.
A Körösök vidéke a kiépített kerékpárutaknak köszönhetően kényelmesen bejárható két keréken, de az evezés szerelmesei sem fognak csalódni. Az estéket pedig koncertekkel és színházi előadásokkal lehet megtölteni a pezsgő kulturális életnek köszönhetően.
Ugye sikerült kedvet csinálnunk egy békéscsabai kiránduláshoz? Kláriékat és vendégházukat itt éred el: www.herbariumvendeghaz.hu
Fotók: Galisz Virág
Neked ajánljuk
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
A karácsonyfa története
Minden évben illatos, frissen vágott fenyő áll a nappaliban csodás...
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...