Újratervezve – otthonteremtési kísérlet egy 100 éves majorságban
Valahol Magyarország nyugati szegletében, termékeny kukoricaföldek és egy serény folyócska holtága mentén áll egy majorság, ami az 1920-as évek öröksége. A 100 éves Somos major ma egy népes család otthona, köszönhetően az építészmérnök Juhász Rékának, és építő-és környezetmérnök férjének, akik 2013-ban vásárolták meg az ingatlant. Tervezői szaktudásukat szerették volna hasznosítani, hogy felújítsák, és saját ízlésükre formálják a régi házat.
A ház stílusához illeszkedő természetes kőből készült párkányok kerültek beépítésre a fa nyílászárókhoz
Újrasarjadó élet a régi majorban
Réka ma már három gyermekes édesanya, építészmérnök diplomáját 2007-ben szerezte a BME-n. Dolgozott műemlékvédelmi területen is, de visszatért a tervezéshez. Munkatapasztalatainak a rekonstrukció tervezésében vette hasznát, kíváncsi természetének pedig a major múltjának felkutatásánál. „A volt tulajdonostól és a helyi egyházmegyei levéltártól sok érdekességet megtudtunk. 1920 körül a helyi püspökség építtette a majorságot, amit később államosítottak és termelő szövetkezetként működött, majd a későbbi tulajdonos nagyüzemi gazdálkodást folytatott itt.” A ház, amelyben a család lakik, a levéltári források szerint régen cselédlak volt, de tartozott még hozzá ló,- és tehénistálló, valamint takarmánytárolóként funkcionáló épület is, amelyek a cselédlakhoz hasonlóan épségben fennmaradtak. „Legnagyobb bánatomra a két nádfedésű, deszkaborítású lábaspajta az idők során elpusztult, a régi gémeskút helyére pedig garázst építettek.”
Az épületegyüttest tekintve a cselédlak történetében volt már példa állagmegóvásra, tatarozásra, de olyan volumenű újjáépítésre és teljes funkcióváltásra, amelyre férjével vállalkoztak,még nem. „Jó lenne azt mondanom, hogy szerelem volt első látásra, de az az igazság, hogy fél évbe telt, mire el tudtuk dönteni, hogy bele merjünk-e vágni a felújításba.”- meséli.
Rusztikus gerendák és béke minden mennyiségben
„Somosi Major, Cselédlak: 19,90 méter hosszú, 9,2 méter széles, bruttó 183,08 nm.” – áll a feljegyzés a levéltári dokumentumban. A ház termetes és magas is; amolyan rusztikus óriás. Falai fehérek, héjazata antracit szürke, némi kékes beütéssel. A közelben szántóföldeket találunk, a ház körül pedig a holtág töltése mentén puha ártéri növényzetet, gyümölcsfákat, nyárfákat, és persze tömérdek nádat.
Enteriőrjében legfőképp természetes részleteket találunk, a bútorok anyagától kezdve a dekorációig. Bájos példa erre a családi drótból készült kép az ebédlőben. Rusztikus és minimalista designról lévén szó, elhagyhatatlan elemek a natúrfa burkolatok, ajtók és bútorok, a főként egyszínű dekorvásznak, gyapjú és len szőttesek. A nappali egyik ablakát egyedi, fenyőből készült, terebélyes könyvespolc rendszer keretezi, ami temérdek átolvasott éjszaka emlékét őrzi.
Természetre hangolt enteriőr és család
A konyhában folytatódik a letisztult vonalvezetés, az U-alakú, modernebb jegyeket hordozó konyhabútor formájában. Frissen sült kenyerek és a maszatos, apró kézlenyomatok is jól mutatnak rajta. A hálószoba is kifejezetten ízléses tér lett, feltűnés nélküli, mégis megkapó részletek az égkék textil ágyterítő a vintage rózsahímzéses párnákkal, a lenvászon függöny, a sötétkék éjjeliszekrény és a fehér falakon, natúr keretben függő írisz fényképek. A gyerekszobában Picasso után szabadon a vidám színek, főként a kék és a rózsaszín dominálnak, nem mellesleg harmonizálnak a tölgy színű parkettával és az öreg mennyezeti gerendákkal. A pasztellszín báránybundák ebben a szobában is gondoskodnak a melegség érzetéről, a falon sorakozó lovas fotókból pedig egyértelmű tulajdonosának hobbija.
A mennyezeti gerendákat Réka férje a stílusidegen stukatúr burkolatból szabadította ki, majd festő barátjával lecsiszolták és kezelték, melyek otthont adnak a róluk sodort köteleken lelógatott lámpáknak és a gyerekek legnagyobb örömére, a hintakosárnak. Hasonlóan ötletes berendezési tárgy a nagymamától örökölt régi varrógépből kialakított lerakóasztal, mely a nappaliban kapott helyet.
A sallangmentes enteriőrről, az épített és természetes környezetükről csodálatos fotók és videók készülnek, melyek könnyen a régi-új otthonba repítenek képzeletben. Megtalálod őket a Somos Major Instagram és Facebook oldalán is.
A hálószobákba fahatású laminált padlók kerültek
A szülői háló falát a család tagjainak írisz fotózáson készült képei díszítik
ÜZLETEK, AKIKET JÓSZÍVVEL AJÁNLUNK, HA HASONLÓ STÍLUSBAN RENDEZNÉD BE AZ OTTHONODAT:
Anidekor – drótból készült kézműves dekorációk
Coloris Írisz Fotózás – hazánkban elsőként
DIEGO – minőségi laminált padlók
LIBO Márvány Burkoló Bt. – természetes kövek forgalmazása
Szöveg: Elekes-Vécsei Nóra
Fotók: Juhász Réka és Pomaranski Luca
Szereted a vidéki stílusú lakberendezést? Nézz szét VIDÉKI OTTHONOK rovatunkban is!
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Egyedi igényekre egyedi stílussal válaszol Takács Tímea faldekor művész
Takács Tímea, a Timi Wall Art alapítójának lendületes, vidám...
Fenntartható, céges csapatépítő rendezvényhelyszínek vidéken
A fenntarthatóság iránti elköteleződés ma már nemcsak a mindennapi...
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Így készül a szilvalekvár sütőben.
Dédnagymamáink, nagymamáink jóval népesebb családokban éltek, mint...