A görög hegyvidék gyöngye Kanalia, ahová ma is kecskenyájon át vezet az út
A nyári turista számára Görögország csodáját annak azúrkék tengere és felhőtlen égboltja nyújtja. Az őszi turista megmártózik egyszer-kétszer a tengerben, de felfedező útja a kiesnek tűnő végtelen felé vezet. Bejárni sosem látott utakat, megismerni különös zamatú falvakat.
Vettünk egy régi villát és majdnem lett egy kápolnánk
Különös hely ez az ország. A megvásárolt birtok területén, a ház tőszomszédságában áll egy édes kis kápolna. Mivel az előző tulajdonos felajánlotta az ortodox egyháznak és értéke nem volt benne a vételárban, sorsát jogilag mindenképpen rendezni kellett az adás-vétel során. Tulajdonviszonyát egy év múlva döntötte el a földhivatal, így jogos birtokosához, Szent Magdalenához lett bejegyezve. Innentől őt terheli a kápolna és kertjének minden költsége. A megvásárolt lakóingatlan egy villa, mely 1863-ban épült.
Mára állapota és szerkezete, ha úgy tetszik a patinája csak a megélt időt tisztelő ember számára igazi érték. A házról és a család izgalmas kalandjáról rövidesen részletesen beszámolunk. Itt most következzen a falu, ahol barátaink vezettek minket körbe.
Kanalia
Kanalia egy tradicionális görög hegyi falucska Thesszáliában, 1050 fős lakossággal. Itt a vidéki életérzést nem kell keresni, körbeölel mindenhol, mint egy kellemes, lágy szellő a száraz melegben. Az asszonyok, ahogy idegen arcunkat meglátják, a rájuk jellemző fekete ruhában csodálkozva szaladnak az utcára.
A férfiak a kötelező déli pihenő után, munkába iparkodnak. Mandulaszüret ideje van. Ilyenkor minden mandulaültetvényes, rokon, barát, szomszéd egy emberként mozdul a dolog irányába. Segítenek egymásnak. A mandulán kívül termesztenek itt minden mediterrán földi jót.
Olajfából tengernyi van. A szőlő alkar hosszúságú fürtökben lóg a tőkén és szeptemberre érett zamatával csalogatja embert, darazsat egyaránt. A kertekben gránátalmafa, citromfa, helyenként barackfa érleli mézédesre gyümölcsét. A falu határában gyapotot termesztenek. Fehér pamacsos cserjék látványán pihen meg a szemünk, amerre csak ellátunk.
A helyi közösség lelke, az Atya. Nem szellemi feljebbvaló, nem vallási vezető. Tanító, nevelő, vigyázó. A falu történetét legjobban ismerő, mindenen és mindenkin a szemét rajtatartó, segítő, kedves ember. Érzi mikor hol a helye és mikor hol nincs. Mivel ma úgyis játszós reverendát vett fel, unatkozó, nyelvet nem beszélő, barátok nélküli ovis kisfiú labdarúgópartnere egy félóra focira.
Reggel van. Ilyenkor érkezik platós autójával Agile, a zöldséges. Hangját már messziről hallani. Azon felül, amit venni kíván az ember, még ajándékba ad két-három gyümölcsöt és egy-két zöldséget, csak azért, mert „ezt mindenképpen meg kell kóstolni, most annyira friss”. A közösség összetartó ereje lenyűgöző. Úgy működnek, mint egy nagy, szerető család. Tudják, hogy számíthatnak egymásra, sőt csak egymásra számíthatnak. Együtt túléltek már néhány természeti katasztrófát, autókat utcáról elsöprő árvizet, földrengést, szárazságot, hideget és a hegyekből érkező, cserepeket lebontó, tomboló szelet.
Egy igazi görög falu
Szeretetteljes nép ez a görög. Ha adnak, szívből adnak mindent, amijük van. Ami a kertben és a földeken megterem, abból jut annak, akinek nincs. Természetesen elsősorban azoknak, akiket szívébe zárt a falu. Így került barátaink asztalára egy szatyor zamatos szőlő Geogios Keikas-tól és csöppenhetett a kezembe egy méretes „aranyalma”, egy kedves embertől, kinek gránátalmafája ellenállhatatlanul gazdag termésével vonzott magához a délutáni séta során.
Esteledik. Nyitnak a helyi éttermek. Eljött az ideje a napvégi szórakozásnak, beszélgetésnek. Az asszonyok az egyik tavernában gyülekeznek, a férfiak a másikban. Általában nem keverednek. Itt a helye a feladatok összegzésének, új tervek szövögetésének, néhanapján az álmodozásnak. Mindeközben pár utcával lejjebb fiataloktól hangos a méretes focipálya, a falu egyik büszkesége, ahová meccseken kívül edzése is átjárnak a szomszéd városból.
Az itt élő emberek régóta tudják, csak az a közösség tud fennmaradni és a változó idők szelét túlélni, amelyik összetart, óvja az értékeit, befogadja az újonnan érkezőket, megtartja a fiataljait és gondozza ősei emlékét.
Szöveg és képek: Vincze Judit
Még több hazai és külföldi vidéki kalanddal vár UTAZÁS rovatunk.
Neked ajánljuk
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Tekintetek a nagyvilágból – interjú Kónya Péter fotóssal
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Kónya Péterrel...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...