Ahol minden elkezdődött – Vidékiélet pont hu
Pontosan tíz évvel ezelőtt jelent meg Böjtös Kinga írása a Vidéki Élet Magazinról, melyet most változtatás nélkül közlünk. Egyúttal szeretnénk bejelenteni és megosztani abbéli örömünket, hogy a magazin újraindul. Azt gondolom, ma talán még inkább érvényesek az akkoriban megfogalmazott törekvéseink. Ma is ezt ígérjük Nektek, hogy elhozzuk nap, mint nap a modern vidékiség szépségét, nyugalmát, értékeit, és hagyományait. Tartsatok velünk újra!
Vidéki élet pont hu
Őszi vizit a családnál, akik elhagyták a nagyvárost, de cseppet sem bánják. Új életük szépségeivel egy egész magazin megtölthető, onlájn.
Azt írja az újság…
…hogy a közelgő hideg ellen keressük fel körzeti kemenceépítőinket, van belőlük a környéken három… Meg hogy ne búsuljunk a lehulló levelek miatt, mert itt vannak nekünk a kert magvai, melyekkel zsebünket megtömve biciklitúrára indulhatunk a Balaton körül… Útközben felfedezve az eladó présházakat, vagy a legújabb termelői piacok kínálatát, mellyel kosarunkat telirakva ízes magyar ételeket készíthetünk elfeledett régi receptek szerint… S míg a tűzhelyen fő a kukoricaleves, s arcunkon szárad a kecsketejes bőrradír, megírhatjuk saját novellánkat a vidékünk ünnepeiről és hétköznapjairól, nagy nyereményekért.
Mindezen információk elolvashatók Ida lapjában, mégpedig naprakészen, szubjektív hangon, látványos képekkel.
Bevallom, nagyvárosban ragadt vidékiként el-ellátogatok az idén tavasszal indult virtuális magazin oldalaira, hogy kályhát, lecsót, borházat, asztalost és háziszappant töltsek le a netről.
Egész nyáron gyötört a kíváncsiság, hogy a portrékról mosolygó fiatal szerzők valóban átélik-e a modern vidékiség minden gondját és hasznát, vagy csak divatból sztájlingolják maguk köré a kantrit, mialatt zamatos helyi bort prédikálnak. Mígnem egy őszi hétvégén személyesen benéztem az ötletgazdasszonyhoz…
A takaros porta egykor a település legrégebbi utcájában az egyik százéves épület istállójaként szolgált. A magas terméskő falakkal határolt udvaron évtizedekig téeszraktár is működött, később az istállót leválasztották és lakóházzá alakították.
Ida és kedvese, János mindössze ennyit tudtak a neten meghirdetett eladó házról, melybe mindketten azonnal beleszerettek. A vásárlás végleg eldöntötte, hogy balatonfüredi lakosok lesznek. Tízévnyi fővárosi tartózkodás után, a külföldi tanulmányokkal tarkított karrierépítés kellős közepén, a családalapítás kapujában született az elhatározás, hogy maguk mögött hagyják Budapestet és egy lassabb, élhetőbb tempóra váltanak. Épp olyanra, mely gyerekkori emlékeikben élt…
– Valódi emberi kapcsolatokon keresztül élni a mindennapokat, ismerni a szomszédainkat, helyi termelőktől vásárolni az élelmiszert…ez az életforma újra népszerű. Hisz a vidékiség nem önkéntes szegénységi fogadalom, hanem minőségi értékrend! – hiszik és vallják most is ugyanúgy, mint a költözéskor. Akkor még első kisbabájukkal vették birtokba a cseresznye-, szilva-, dió- és fügefákkal teli kertet, melynek egyik zugában egy boltíves pincére is bukkantak, tereprendezés alkalmával. Ma már Marci, a nagyfiú itt a főkertész, aki a fűszernövények mellett saját páfrányfenyőjét is felügyeli a sárga dömper platójáról, miközben Apa rója vele a köröket a rönkmászóka körül. Bár a fúrószálnak ellenálló nyolcvan centis eredeti főfalakat nem bolygatták, a ház otthonná alakítása egy kerek évig tartott. Így a második lurkó, Máté már egy valódi meleg családi fészekbe érkezett. A tágas terek rusztikusra hangolt berendezésébe a mai hazai bútorok és a megörökölt régi tárgyak egyaránt beleillenek: nagymama avitt tejesköcsögei az épített égerfa konyhaszekrénybe, dédapa antik faliórája a nagykanizsai étkező felett.
A kisebb-nagyobb belsőépítészeti alakítások során, helyismeret híján nehezen találtak asztalost a környéken, s az átmeneti kudarcból hasznos ötlet született. Egy regionális szakember-kereső portál tervei, melyhez Simon Orsolya építész is csatlakozott társszerzőként. A weboldal a két kreatív nő jóvoltából már a kezdetekkor túlnőtte eredeti küldetését: színes és tartalmas életmód magazinná fejlődve.
–Ma az emberek a szépre, a jóra, a harmóniára vágynak, ahogy egy igazi mai turista is hasonló életérzéseket keres… Számunkra a vidéki élet ezt jelenti, s reméljük, hogy oldalunkon megtalálható hozzá az összes recept – mesél lelkesen Ida.
Jelentem az olvasónak, hogy a helyszíni szemle és az ajándékba kapott házi meggybefőtt alapján hitelesnek találom a szerző szavait.
Szerző és fotók: Böjtös Kinga
Galéria
Neked ajánljuk
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Tekintetek a nagyvilágból – interjú Kónya Péter fotóssal
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Kónya Péterrel...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
Az egyszerű, gyors és finom karácsonyi bejgli receptje
Ez a karácsonyi bejgli recept valóban egyszerű, gyors és finom....
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...