Nagyszülei nyomdokain, de a saját útját járva: Cornides Ágnes története
Egy bájos, vidéki hangulatú reggelizőben találkozunk Badacsonyban, mert badacsonytomaji házukat éppen felújítják. Az egy órásra tervezett találkozóból lassan három lesz. Velem szemben egy háromgyermekes fiatal nő ül, aki választott új hazájában új életet épített magának és a családjának. Figyelmesen hallgatom, hogyan fonódik össze a nagyszülei, a saját és a vállalkozásának története és megértem, hogy közben miért is felejti néha tekintetét a most épp kékesszürke színű Balatonon. Cornides Ágnes és férje, Simonyi Zsolt kézműves, nyomtatott textiltermékek megálmodói, munkájukhoz a legfőbb ihletet a természetből merítik, ami szerves része az életüknek. Lenből és pamutból készült rusztikus kenyérzsákjaikról ismertek leginkább. De – hogy stílusosan fogalmazzak – ez csak egy szelet a családjuk és a Cornides márka történetéből: abból a munkásságból, amit egyszerre hívott életre hagyaték, művészet és megélhetés.
A kezdetek: Cornides Ágnes és Simonyi Zsolt műhelyfotója
Budapestből Badacsony, festővászonból kenyérzsák
Ági festő-grafikusként, Zsolt fotósként végzett, mindketten a fővárosban nőttek fel, de a családalapításhoz nyugodtabb, emberléptékűbb életet terveztek. Úgy döntöttek vidékre költöznek és hamar otthonra találtak Badacsonytomajban. Néhány év leforgása alatt megszületett három gyönyörű kislányuk, és az édesanya úgy érezte, egyértelműen eljött a váltás ideje a munkájában is. A korábbi reklámügynökségi és nyomdai-grafikai munkáiból Áginak hiányzott a kreativitás, ezért, hogy egyensúlyban maradjon, szabad idejében festett. Viszont – őt idézve- „… egész nap egy műteremben kávé és pirítós mellett alkotni gyerekek mellett nem kivitelezhető… ”. Szabad alkotásra és önálló vállalkozásra vágyott, s ekkortájt született meg a fejében a bélelt kenyérzsákok koncepciója. Férjével az ötlet margójára 2019-ben Badacsonyban megalapították saját vállalkozásukat, a Cornides márkát, a lelkes otthonsütők és a kézműves pékségek legnagyobb örömére.
A vidéken otthonra lelt család (a lencse mögött Zsolt fényképez)
A régmúltra támaszkodva a fenntartható jövőért
Egy sokat megélt, közel hetvenéves, fából készült szitanyomó a legkedvesebb munkaeszköze Áginak. Modernebb technikával is dolgozhatna, de ő a nagypapájától örökölt kerethez ragaszkodik, mert egyfelől környezetbarát megoldásnak tartja, másfelől meggyőződése, hogy a múlt képviselete további értéket ad hozzá termékeihez. A jogász végzettségű Cornides nagyszülők a kommunista diktatúrában pályaelhagyásra kényszerültek, de hamar feltalálták magukat. Film- és szitanyomással keresték a kenyerüket, többek között háztartási textilneműkkel foglalkoztak, ahogy manapság – modern, egyedi és értékközvetítő formában – Ági is teszi. Ők maguk nem voltak művészek, de a művészetet lelkesen patronálták, ezért örömüket lelték a mesterségben, amivel évekkel később, – amikor már lehetett volna – a rendszerváltás után sem hagytak fel. Az ő hagyatékuk tehát a fent említett, és a még további több száz nyomókeret, amiknek segítségével most Ági viszi fel saját termékeire a megálmodott mintákat a minőségi magyar pamut és lenvásznakra.
A fenntarthatóság szimbólumai: időtálló, magyar len- és pamutvászon és a több generációs szitanyomó
A természet bölcsessége inspirálta minőség
Ági munkásságát követve a ’slow life’ életérzés világos lesz azoknak is, akik eddig legfeljebb hallomásból ismerik azt. Zsolt csodás fotóin keresztül látszik, hogy a természet a maga sallangmentes tökéletességével a legnagyobb példakép a család számára. Bejegyzéseiben részletesen mesél a vidéki hétköznapjaikról, és a vállalkozás hozta nehézségekről, sikerekről. Hitelessége miatt a kezdetektől sokan követik. Arra bíztat minket is, hogy merjük az évszakok bölcs ritmusához igazítani a sajátunkat.
A bélelt kenyérzsákok, melyekben mintha tényleg megállna az idő
A műhelyben – ami szintén az apró faluban működik – azóta szakképzett varrónőkkel dolgoznak együtt. Ágiék időtálló, praktikus és magas minőségű bélelt zsákjaiban a kenyerek a lehető legtovább frissek maradnak. A kenyérzsákokon kívül asztalneműt, textilzsebkendőt, konyharuhát, női ruhákat, kötényeket, sőt ékszereket is vásárolhatunk tőlük.
A Cornides termékekkel webáruházukban, a káptalantóti és időnként a tihanyi piacon, a budapesti WAMP design vásáron és kézműves pékségekben is találkozhatunk. Ági és Zsolt munkássága bizonyíték arra, hogy magyar alapanyagokra és saját inspirációra támaszkodva, nem nagyipari keretek között, vidéken is lehet értékteremtő vállalkozást működtetni. (X)
Szerző: Elekes-Vécsei Nóra, képek: Simonyi Zsolt
Szereted a minőségi, hazai kézműves termékeket? Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A királyok Mátraalján élnek – Lajos Király Manufaktúra
Az ESBANA sztori – hazánk egyik legnagyobb bio homoktövis ültetvénye
Fűtőház Sörfőzde – a kézműves sörök Mekkája
Fermentini – fermentált zöldek izgalmas ízvilággal
A magyar Downton Abbey – Graefl Kastély és Major Kétútköz
Michelin-csillagos éttermek vidéken
Neked ajánljuk
Tekintetek a nagyvilágból – interjú Kónya Péter fotóssal
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Kónya Péterrel...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Két lélekmelengető receptötlet a szürke téli hónapokra
A karácsonyi dínomdánomnak már vége, beköszöntött a kicsit komor...
Egészben sült oldalas rozmaringos burgonyapürével
Bár az oldalas nem tartozik a diétás fogások közé, ki ne emlékezne a...