
Egy vidéki otthon Salföldön, ahová bármikor beköltöznénk
Egy igazi vidéki otthon Salföldön, hazánk egyik legautentikusabb formában megmaradt zsákfalujában minden szempontból álomszerű. Ez a pici település a nyugati országrészben, a Káli-medence szívében található, mely mindössze három kilométerre fekszik a Balatontól. Története egészen az Árpád-házi királyokig nyúlik vissza. A szinte két utcásnak mondható faluban nem sok ház van, azonban azok szinte kivétel nélkül korhűen felújítva őrzik a település egykori arculatát. Ezért igazi kuriózum számba megy, ha egy-egy ingatlan eladó sorba kerül. Házigazdáink családi okokból most mégis új gazdát keresnek korábbi otthonuknak.

Salföld főutcáján áll Anikóék tájjellegű háza, mely büszkén hirdeti, hogy 2021-ben újították fel a tulajdonosok. A környékre jellemző, népi építészeti hagyományokat őrző homlokzat a településen élő és alkotó Somogyi Győző, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar grafikus és festőművész keze munkáját dicséri.
Az osztott ablakok és az utcai homlokzat szívecskés ablaktáblájának pasztell színe a háziasszony választása volt, mellyel házuk üde színfoltja lett az aprócska falunak.
A míves oromzatok 1850 körül kezdtek elterjedni hazánkban, mely díszítések összefüggést mutattak az építtető anyagi és társadalmi helyzetével.
Salföld parasztházai méltón őrzik ezeket a hagyományokat. Érdemes egy “homlokzatleső” sétát beiktatni, nem fogunk csalódni.
A régi épületet az akkori holland tulajdonos megkeresésére a faluban lakó építész, Petrovics László tervezte át 2001-ben. Hosszas formai és funkcionális egyeztetés után tetőtér beépítés és terasz bővítés történt, messzemenőkig figyelembe véve a helyi építési hagyományokat.
Ilyen volt…


A fa, mint építőanyag mellett a tájegységre jellemző követ használták fel jelentős mennyiségben az udvar burkolásához, de a ház és a kerítés lábazata, valamint a házi kedvencek napozó helye, a terasz fala is ebből készült.


Igazi gyöngyszem az udvarban álló, szintén felújított pajta, mely adottságainál fogva akár egy műteremnek is otthont adhat. A terméskő falazat remekül harmonizál a fehér kerettel körülvett ajtók színével, melyet még barátságosabbá tesz az épület falánál tárolt tüzifa.

Az élettereket igyekeztek a modern igényekre hangolni, azonban a vidám régi gyapjúszőnyegek, antik csillárok, kovácsoltvas karnisok és csipkefüggönyök megőrizték a ház korához illeszkedő stílust. Sok régiségre, használati tárgyra bukkant Anikó a szomszédos falu, Káptalantóti határában vasárnaponként működő Liliomkert Piacon.

A konyhában a tálalószekrény, a munkapult, valamint a nappali antikolt fenyő komódja is az otthonosság érzését kelti és harmonizál a fafödémmel.

A belső terek fehér falai a fagerendás mennyezettel szintén a régi parasztházak világába repít bennünket. Ötletes és dekoratív belsőépítészeti megoldásként a hálószobákban több helyen is meghagyták az eredeti kőfalat.


A ház most új, értékőrző gazdáira vár, akik tagjaivá válva Salföld piciny közösségének egy vidéki otthon minden kényelmét élvezhetik ebben a csodás természeti környezetben lévő portának.
További információ a tulajdonostól: +36309866698
TIPP! Tetszett ez a ház? Nézd meg egy korhűen felújított balaton-felvidéki présházról készült riportunkat is!
galéria
Neked ajánljuk

Busatti – a Toszkánába(n) szőtt hagyomány
Anghiariban járunk, abban a toszkán városkában, ahol pontosan 180...

Barkácsolj templom alakú madáretetőt! – mert a madaraknak is lehet hitélete
Télhez közeledve ismét kikerülnek a madáretetők, melyek nem csak...

Vince napi hagyományok, népszokások – hoz-e bő termést a borászoknak?
„Fényes Vince, tele a pince, Ködös Vince, üres pince” - tartja a...

Téli barangolás a tihanyi gejzírkúpok nyomában
Véget ért a több színtől aranyló ősz, a fák már elhullatták...

Az egyszerű, gyors és finom karácsonyi bejgli receptje
Ez a karácsonyi bejgli recept valóban egyszerű, gyors és finom....

Vidéken sülnek a legfinomabb bejglik – kihirdették az Év Bejglije díj nyerteseit
Nagymama bejglijénél nem lehet jobbat sütni, azonban ha idén nem...