Így ültess tulipánhagymákat a kiskertbe
A hagymás növények legtöbbjének is most van itt az ideje földbe kerülni. A kertészetek kínálatában meg is jelentek a szebbnél szebb virághagyma-csodák, az ígéretes tulipán-gyönyörűségek. Ilyenkor még az is elcsábul, aki amúgy nem igen vet szemet tavasszal egyetlen tulipánbimbóra sem. Hogy csodaszép tulipán-ágyásokban gyönyörködhessünk tavasszal, íme néhány fontos és hasznos tanács.
Itt az idő a tulipánhagyma ültetéshez !
A tulipánhagymákat a szeptembertől novemberig tartó időszakban érdemes elültetni. Ahhoz, hogy kifejlesszék gyökereiket, jó néhány hét elegendő, és azután a hideg időszakban készülnek majd fel a föld alatt, hogy erős szárat és bimbót neveljenek. Egészséges, ép, sérülésmentes, minél nagyobb hagymákat ültessünk. A fajtát körültekintően válasszuk ki. A tulipán-katalógusok szebbnél szebb tulipánok képeivel kecsegtetnek, de ha igazán örömet szeretnénk lelni hosszú távon, akkor a Darwin vagy a Triumph hibridek közül kell csemegézni. A fodros szirmú, vagy nagyon extravagáns tulipánok egy-két évig megbízhatóan hozzák a „papírformát”, ám azután eltűnnek, vagy egy egészen egyszerű tulipán formájában fognak előbújni. Válasszunk szín-, magasság- és forma szerint, papírlapon tervezzük meg, hogy milyen hatást fog majd kelteni a tulipánágyásunk. Játszhatunk a színekkel is, élénk ellentét-párokkal, vörösek mellé ragyogó sárgát, hófehéret. Vagy pasztell árnyalatokból komponált vegyes ágyást, akár egy szín több árnyalatát kombinálva.
Milyen helyet szeretnek a tulipánhagymák?
A helyválasztás fontos: lehet napos helyre, de lombhullató fák árnyékába is tervezni a tulipánágyást. A tavaszi virágzáskor még nincs nagy lomb a fákon, így elegendő napfény fogja érni a virágokat. Mindenképpen olyan helyre ültessük őket, ahová az ablakból is rálátunk! A tulipánok jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt kívánnak. Pangó vizes területre semmiképp se képzeljünk tulipánerdőt! A fellazított talajt érdemes érett komposzttal, tőzeggel lazítani. Általános szabály, hogy a hagymákat háromszor olyan mélyre kell ültetnünk, mint amekkora hagyma. Tehát a 10 cm-es hagymát 30 cm mélyre, a gyökereivel lefelé helyezzük a gödörbe és finoman takarjuk be földdel. Az egymástól való távolság legyen nagyjából 10 cm, így lesz elegendő helyük a leveleknek is kifejlődni. Ültetés után öntözzük be alaposan a hagymákat, majd takarjuk be mulccsal. Ez lehet lehullott lomb, levágott fű, kaszálék, ami védi, és további tápanyagokkal látja majd el a tulipánokat. A fenyőkéreg tulipánhoz nem alkalmas mulcsként.
Fenntartható virágágyások tulipánokkal
Ha nem sima tulipánágyást szeretnénk, akkor a komposzt alá szórhatunk egynyári magkeveréket, vagy búzavirágot, körömvirágot, borzaskatát, borágót, szarkalábat, mézontófüvet. Ezek a magok is ott szunnyadnak majd jó ideig a földben, és amikor a tulipánok elvirágoznak, szárba szökkennek, nem marad csupaszon az ágyásunk. Ültethetjük vegyesen is, liliomokkal, kisebb- és nagyobb fejű díszhagymákkal. Így sem marad virág nélkül az ágyás a nyári hónapokra.
Balkonon, teraszon és a bejáratnál is jól érzi magát a tulipán!
Ezeket a társításokat nagyobb cserépben vagy dézsában is megvalósíthatjuk. Gyönyörű látványt nyújt egy vegyes, réteges beültetés, amit olykor „tulipán lasagne”-nak is neveznek. Ez azt jelenti, hogy a jókora edény – virágtartó, dézsa, cserép – aljára előbb kavicsréteget, majd jó minőségű, komposzttal kevert földet terítünk. Erre rétegezzük a hagymákat úgy, hogy legalulra a legnagyobb hagymák kerülnek, például a hatalmas tulipánhagymák, esetleg nagyvirágú díszhagymák. A következő földrétegre az íriszek, a nárciszok, majd a botanikai tulipánok, a sáfrányok és a szellőrózsák. Egy ilyen beültetés hosszú heteken ontja gyönyörű virágpompáját. Ezt is jó alaposan beöntözni, majd mulccsal befedni és az egész őszön és télen át hideg, de csapadékmentes helyen tartani. A sok nedvességtől a hagymák kirohadhatnak, figyeljünk erre! Az öntözését csak akkor kell elkezdeni, amikor ez első kis hajtáscsúcsok kikandikálnak meglesni a tavaszt.
Hajrá, tulipánhagymákra fel! Mert az indián nyár és a napsütötte ősz még tombol, de közben meg a kertben a tavasz alapját kell leraknunk, gondoskodni az örök körforgásról.
Szerző és fotók: Halmos Monika virágszommelier, fitoterapeuta – Rózsakunyhó Alkotóműhely
Ha kedvet kaptál az ültetéshez, látogass el a Tulipgarden-Tiszató kertészetébe, ahol sokféle tulipánhagymával várják a kedves érdeklődőket.
Hagyományok rovatunkban hasonló érdekességeket olvashatsz !
Ne maradj le újdonságainkról, iratkozz fel Frissen Vidékről hírlevelünkre!
Legújabb cikkeink
Jeles napok
Legolvasottabb
Neked ajánljuk
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
“Megélni a legteljesebb szabadságot” – interjú Németh Ida festőművésszel, a FlowBalaton alkotójával
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Németh Idával...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Progamok vidéken
Receptek Neked
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Így készül a szilvalekvár sütőben.
Dédnagymamáink, nagymamáink jóval népesebb családokban éltek, mint...