Egy háromgyermekes édesanya, akinek „saját” kastélya van – interjú Villangó-Török Ivett muzeológussal
Sok év után találkozunk újra, de mintha egy tegnapi beszélgetést folytatnánk, olyan természetes volt a viszontlátás, amikor meglátogattam Villangó-Török Ivett muzeológust, múzeumpedagógust, gyerekkori barátomat munkahelyén, a Gödöllői Királyi Kastélyban. Miközben azon viccelődünk, hogy Ivett kisfia általában úgy mesél édesanyja munkájáról, hogy „Anyának van egy saját kastélya”, arra gondolok, mi szél fújhatta ezt a fiatal, mosolygós, tehetséges nőt múzeumi pályára?
Fotó: Somogyvári Zsóka
Hogyan lettél muzeológus és mióta dolgozol hazánk egyik legnagyobb barokk kastélyában?
Gödöllői lakosként kisiskolás korom óta rajongtam a kastélyért. Igazán különlegesnek éreztem azt, hogy a gödöllőieknek van egy saját kastélyuk. Minden ősszel lelkesen készültem az Erzsébet királyné-szavalóversenyre, amely évekig Pécsi Ildikó színművésznő elnökletével zajlott. Míg a zsűri meghozta a döntését, az izgatott versenyzőket körbevezették a muzeológusok az évről-évre bővülő állandó kiállításon. Ezt a részt vártam a legjobban, mert nemcsak a kastély történetével ismerkedtünk meg, hanem a felújítás, a kiállítás kulisszatitkaival is. Ennek hatására elkezdtem olvasni Erzsébet királynéval, a monarchiával és a 19. századdal foglalkozó műveket, először szép-, majd szakirodalmat. Gimnázium után az ELTE Bölcsészettudományi Karán Néprajz szakon kezdtem meg egyetemi tanulmányaimat, majd az évek során bővült az elvégzett szakok száma először történelemmel, majd muzeológiával.
Fotó: Braun Katalin
A szakmai gyakorlatokon szerzett tapasztalatok megerősítették bennem, hogy én a múzeumok világához szeretnék tartozni, a kultúra ezen szeletében érzem otthon magam. Sokan megkérdezik tőlem, mit csinál egy muzeológus? A muzeológus, mint egy szürke eminenciás, a háttérben tevékenykedik. Olyan kutatói munkát végez, ami segít megismerni azt a korszakot, amit az intézménye képvisel. Utánanéz a tárgyak történetének, eredetének, amik a kiállításba kerülnek, vagy amiket a gyűjteményben őriznek. A tárgyakhoz és használatukhoz kapcsolódó “érdekes sztorik” azok, amelyek a látogatókat is érdeklik, amikkel jobban el tudják képzelni múltunk ezen darabkáját. A kastély csapatához néhány éve csatlakoztam múzeumpedagógusként.
Ilyen vidám hangulatban készült az interjú – balra Villangó-Török Ivett
Abban a szerencsében volt részem, hogy személyesen Ivett vezetett körbe a kastélyban. Tudása a kastélyról és egykori lakóiról lenyűgöző. Mennyi idő alatt sajátítottad el mindezt?
A kastély iránti érdeklődésemből kifolyólag már régóta foglalkozom ezzel a korszakkal, ám mióta elköteleződtem az intézmény iránt, felszaporodtak az ide vonatkozó szakirodalmak a könyvespolcomon. Múzeumpedagógusként az óvodás és iskolás csoportok számára mutatom be a kastély történetét, lakóit, a park állat- és növényvilágát a csoportos foglalkozásaink során. Minden ilyen alkalom előtt átismétlem azokat a történelmi tényeket, az adott korszak jellemzőit, amiről mesélni szeretnék – hiszen mi a kastély egész történetével foglalkozunk, a barokk korszaktól kezdve a 20. századig.
A kastélyt Grassalkovich Antal, a 18. század egyik legtekintélyesebb főura építtette. Alig 100 évvel elkészülte után, a család férfi ágának kihalásának következményeképpen a magyar állam megvásárolta a kastélyt, mely koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné rezidenciája lett. Véleményed szerint hogyan alakult volna a kastély jövője, ha a sors bőven megajándékozza fiú örökösökkel a Grassalkovich családot?
Sokszor elméláztam már én is ezen a kérdésen. Grassalkovich I. Antal halála után özvegye, Klobusitzky Terézia használta a kastélyt, így fia II.Antal már Pozsonyivánkán rendezte be a családi lakhelyét. Mostohaanyja halála után a gödöllői kastélyt nyaralókastélyként tartotta fenn, jelentős átalakításokat végzett. Például az egyik épületszárnyban egy színházat alakított ki, amely ma is látogatható, sőt napjainkban is színházként működik. Tehát a leszármazottak nem Gödöllőn képzelték el a családjuk jövőjét, csupán szezonálisan használták a kastélyt, inkább Bécshez közel szerették eltölteni mindennapjaikat.
Kik a személyes kedvenceid a kastély egykori lakói közül?
A királyi házakat mindig is misztikum lengi körbe, az a sok szertartás, az etikett rengeteg titkot rejt, ezért is vonzóak még ma is sokaknak, mint például a Windsor-ház Angliában. Engem is mindig az érdekelt, hogy a reprezentációs alakjuk mögött milyenek lehettek valójában? Volt-e magánéletük? Mikor voltak igazán felszabadultak? Az uralkodó család mindegyik tagja érdekes számomra. Mária Valéria, a “gödöllői királykisasszony” gyerekkorának nagy részét itt töltötte és helybéli kis gyerekekkel is barátkozott. Rudolf trónörökös ornitológiai megfigyeléseket jegyzett le és álnéven publikált, mert a hobbiját nem támogatták. Gizella főhercegnő, aki 16 évesen férjhez ment Bajorországba és olyan életet élt, mint amilyet édesanyja csak szeretett volna. Erzsébet királyné, akit a korabeli Európa legszebb asszonyának neveztek, aki a napi súlyáról naplót vezetett, míg Ferenc József az általa elejtett vadakról készített feljegyzéseket.
A Grassalkovichok korában is a nők sorsa a leginkább érdekes számomra. A már említett Klobusitzky Terézia elhunyt húga hat gyermekét neveli fel önzetlen módon, majd szerelemből mond igent Grassalkovich I. Antalnak, hogy feleségeként legyen törvényes gyámjuk. A kastélyban szolgált családok generációinak sorsa különleges néprajzi szempontból, a kastély életének szerves részei voltak, a háttérben “logisztikázták le” a mindennapok feladatait.
Honnan és hogyan kerülnek (vissza) a berendezési tárgyak egy kastélyba, amikor múzeummá alakítják őket?
A múzeumokba vásárlás, csere, ajándékozás vagy hagyaték útján kerülhetnek be tárgyak. A beérkezett tárgyakat a gyarapodási naplóba regisztrálják és a bekerülés módját minden esetben feljegyzik. Ha tudunk többet az átadóról, az is rögzítésre kerül. Ezek alapján igen érdekes történetek rajzolódnak ki. A restaurátor, a “tárgyak doktora”, felismeri a tárgy anyagát, meghatározza a korát. A tárgyhoz tartozó papírdokumentáció (ha megmaradt) igen beszédes tud lenni.
Erzsébet királyné fésülködő asztala
Például két éve került vissza a kastély állandó kiállításába Erzsébet királyné fésülködő asztala. A tárgyon több helyen a császári tulajdont jelző, kétfejű sasos “Privatfond I.K.K. Majestät” bélyegzés, valamint két leltári cédula található. Az egyik (Eigenthum I.K.K.M. Kaiserin Elisabeth), azaz “Erzsébet Császári és Királyi Felség tulajdona”, a másik (Ihre Königliche Hoheit Prinzessin Adalbert), vagyis “Adalbert hercegné Ő Királyi Felsége” felirattal van ellátva. Ezek alapján a bútor Erzsébet királyné dédunokájára, Augusztára (1899-1978) öröklődött, aki 1919. júniusában ment férjhez távoli rokonához, Adalbert bajor herceg (1886-1970) történészhez, a Német Szövetségi Köztársaság későbbi spanyol nagykövetéhez. A fésülködőasztal a műkereskedelemből 1992-ben egy német magángyűjtőhöz került, akinek kiállításán sokáig szerepelt, majd az ő halála után ismét műtárgypiacra került. Így került Gödöllőre, Erzsébet királyné öltözőszobájába.
Milyen szerepet játszik a kastély Gödöllő kulturális életében?
Az évente háromszázezer látogatót fogadó Gödöllői Királyi Kastély nemcsak kastélymúzeumként működik, hanem regionális kulturális központként is. Minden év februárjában tartjuk az Elemér-napot, a kastély mesefigurája, herceg Egérváry Elemér névnapját, majd a legközelebbi a Húsvét és Ibolya-nap lesz, júniusban a Koronázási hétvége, augusztusban a Barokk Kastélynapok, szeptemberben a Vadásznap, decemberben az Adventi Kastélynapok és minden évben december 28-án az Erzsébet királyné karácsonyai családi napunk zárja az évet.
Rendszeresen készültök időszaki kiállításokkal is a látogatóknak. Melyik volt a legkedvesebb ezek közül, mióta a kastélyban dolgozol?
2022-ben nyitottuk meg Az Én Sisim – gyűjtők és gyűjtemények Erzsébet királyné bűvöletében című kiállításunkat, amely több szempontból is rendhagyónak mondható. Erzsébet királyné kultuszát ápoló 24 magángyűjtő anyagát mutatja be a tárlat. Egy országos pályázat keretében kerestük azokat a gyűjtőket, akik Sisivel kapcsolatos féltve őrzött kincseiket megmutatnák egy múzeumi kiállítás keretében. A pályázóink között a legfiatalabb 20, a legidősebb 78 éves, volt olyan, aki csak egy kedves tárgyával pályázott, volt olyan, aki 1500 darabos gyűjteményével. A válogatásnál nem elsősorban a tárgyak piaci értéke volt a döntő szempont, hanem inkább azok különlegessége volt fontos számunkra, kurátoroknak a gyűjtő személyével és a tárgyakhoz kötődő történetekkel együtt. Néhányan tizenéve gyarapítják a gyűjteményüket, de van, aki 63 éve. A tárgyak sokfélesége is meglepő volt: nemcsak képeslapokat, festményeket vagy porcelánokat gyűjtenek napjainkban Sisiről, hanem minden olyat is, amit az ő arcképével díszítettek. Például emlékszünk még az utcai telefonfülkékben használt telefonkártyákra? A pandémia alatt elterjedt textilmaszkokra? Vagy az évfordulókra kiadott emlékbélyegekre? Mind-mind megtalálható a kiállításban is, ami Erzsébet királynét ábrázolja.
Az Én Sisim kiállítás egyik kiállítási tárgya
Március 25-én szombaton tematikus családi napot rendezünk, ahol lehetőség lesz találkozni személyesen is a gyűjtőkkel, és aki kedvet kapott a gyűjtéshez, szétnézhet az antik börzén is a Lovardában. A Monarchia-korával kapcsolatos tárgyak kerülnek porondra, szeretettel várjuk a vásárolni, eladni vagy cserélni szándékozó érdeklődőket! A nap végén 17.00 órától pedig Janza Kata, az Örök Elisabeth mini koncerttel zárja a színes forgatagot.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek
A magyar Downton Abbey – Graefl Kastély és Major Kétútköz
Michelin-csillagos éttermek vidéken
Neked ajánljuk
Fenntartható, céges csapatépítő rendezvényhelyszínek vidéken
A fenntarthatóság iránti elköteleződés ma már nemcsak a mindennapi...
Vidéki rendezvényhelyszínek céges karácsonyokhoz
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre több cég keresi az ideális...
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...