Ismered a virághagyma lasagne-t? – tippek az őszi virághagyma ültetéshez
Mi is az a virághagyma lasagne és mi köze az őszi kertészkedéshez? Mai cikkünkből erre is fény derül. Borbás Ágnes kertblogger hasznos tippjeit gyűjtöttük csokorba.
A vidéki kertekben a tavasz a hagymás virágokkal érkezik, a virághagymák ültetésének azonban most, ősszel van itt az ideje. Mielőtt neki fognánk, érdemes azonban időt szánni a tervezésre. A jó hír viszont, hogy a kezdő kertészek is bátran kezdjenek bele a virághagyma ültetésbe, ugyanis (szinte) elronthatatlan, a színpompás eredmény pedig pazar látványt nyújt és így gyors sikerélményt is ad.
Az elsők, talán ezért is szereti mindenki a hóvirágot – védett virágunk, ezért semmiképpen sem az erdőből próbáljunk szert tenni néhány hagymára – fotó: Yoksel Zok
Tervezz előre!
Már kora tavasszal érzékelhető és jól látható, hogy a kert mely pontján hiányoznak az élénk színű hagymás virágok. Sok virágágyás ebben az időszakban csupasznak hathat, melynek oka, hogy az évelő virágok még nem bújtak elő a földből és a virágzó cserjék sem bontottak szirmot.
Üde színfolt a csillagvirág, melynek 90 faja létezik, köztük a legismertebb kék mellett fehér, rózsaszín és lila változatok is – fotó: Yoksel Zok
Ebben az időszakban érdemes fotókat készíteni a kertről, hogy a nyár végi, ősz eleji virághagymadömpingben tudatosan tudjunk választani a rengeteg szép és izgalmas virághagymából. Ugyanis ezek fogják felpezsdíteni a tavaszi kertünket, ha jól választottunk és ültettünk. Emlékeink vagy fényképeink alapján – a hagymás virágok segítségével kitölthetjük azokat a tavasszal kialakuló üres részeket a virágágyásokban, amelyek a még téli álmukat alvó évelők helyén jönnek létre. Szeptembertől egészen a nagyobb hidegek beálltáig ültethetünk virághagymákat.
Krókuszok, akik kertünk színekbe öltöztetésében az elsők – fotó: Yoksel Zok
Csoportosan vagy elszórtan
Bármelyik megoldás kiváló lehet. Leginkább saját magunknak kell eldöntenünk, hogy milyen módon szeretnénk a tavaszi virágokat viszont látni a kertben. Kialakíthatunk geometrikus formájú virágcsoportokat, de szép látványt tud nyújtani a fák törzse körül elhelyezkedő egy vagy több virágcsoport is. Lombhullató cserjék alá elszórtan ültethetjük a tavasz hírnökeit, mint például a krókuszt, a hóvirágot, a téltemetőt vagy a korai tulipánokat, jácintokat és nárciszokat.
Bokrok alján nyíló korai tulipánok – fotó: Yoksel Zok
Folyton virágzó tavaszi virágágyás – avagy a virághagyma lasagne
Ha azt szeretnénk hogy kertünk egy bizonyos pontján sokáig gyönyörködhessünk a tavaszban és a nyíló virágokban, akkor a különböző virághagymákat egymás alá és fölé is ültethetjük. Ilyenkor az eltérő virágzási idejű fajok – például a krókusz, a gyöngyike, utánuk a nárciszok és a különböző tulipánfajták – folyamatos virágzást biztosítanak a kertben. Ugyanezt megvalósíthatjuk nagyobb méretű cserépben is (lásd később). Ezt a speciális módszert virághagyma lasagne ültetési módnak hívják.
Teltvirágú rózsaszín nárciszok fürtös gyöngyikével szegélyezve – fotó: Yoksel Zok
Nem csak szabadföldbe
Azoknak sem kell lemondani a hagymás virágokról, akiknek nincsen kertjük, ugyanis a balkonon vagy teraszon is nevelhetünk tavaszi színkavalkádot. Cserépbe és erkélyládába is ültethetünk virághagymákat. Válasszunk legalább 50 cm mély kaspókat, hogy a keményebb mínuszokban se fagyjon át teljesen a föld. A jó vízelvezetés érdekében a láda aljára helyezzünk nagyjából 5 cm vastagon kavicsot és/vagy agyaggranulátumot, továbbá a cserépbe helyezett virágföldet is érdemes elkeverni 2-4 mm nagyságú kaviccsal. Az agyagcserepek mellett hasznáhatunk műanyagot is, ha éppen az van kéznél. A beültetett cserepeket, ládákat kint hagyjuk télire a teraszon, esetleg húzzuk védettebb helyre és ezután nincsen más dolgunk, mint várni a tavaszt! Ha már elkezdenek bújkálni az első levelek, csempésszük be a tavaszt a lakásba is, ültessünk át belőlük kisebb cserepekbe és díszítsük velük otthonunkat!
Tavasz a lakásban – jácintok és nárciszok cserépbe ültetve – fotó: Norka Dekor
A méret a lényeg – avagy milyen az egészséges virághagyma?
A színek és formák kiválogatása után elsődleges szempontunk legyen a virághagymák mérete. Minél nagyobb és egészségesebb a virághagyma, annál méretesebb és mutatósabb virágokban lesz részünk. A virághagymák méretét a forgalmazó feltünteti a csomagoláson, így biztosak lehetünk benne, hogy minőségi virághagymát vásárolunk. Érdemes szétnézni kertészeti webáruházakban, virághagymákra szakosodott webshopokban is, ahol sokkal nagyobb fajtaválasztékot és prémium minőségű hagymákat találunk. Fontos, hogy a virághagymákat egészen az ültetésig száraz, hűvös helyen tároljuk.
Még nem szerezted be az összes virághagymát vagy néhány különlegességre, új ötletekre vágysz? Nézz szét a Dekor&Mentha webshopban!
Tudtad? Már bio virághagymákat is lehet kapni. Sajnos a virághagymák termesztéséhez is használnak vegyszereket, melyek ültetés után bekerülhetnek a talajba, bőr irritációt és egyéb allergiás tüneteket is okozhatnak. A méhekről már nem is beszélve…
Jó kertészkedést kívánunk!
Neked ajánljuk
12 lakberendezési üzlet, ahol a vidéki stílus garantált
Bár a vidéki stílus egy konkrét kategória, de többféle változata,...
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Tekintetek a nagyvilágból – interjú Kónya Péter fotóssal
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Kónya Péterrel...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
Az egyszerű, gyors és finom karácsonyi bejgli receptje
Ez a karácsonyi bejgli recept valóban egyszerű, gyors és finom....
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...