Új szerepben a 155 éves présház – Budaörs legújabb gasztrohelyének, a Csirinek a története
A főváros szomszédságában, Budaörs régi részén, a Kő-hegy lábánál, a szűk, egykor présházakkal teli vadregényes utcácskák tövében vágott bele egy baráti társaság szerelem projektjükbe, melynek gyümölcse a Csiri névre keresztelt reggeliző, vagy divatosabban brunchozó. Helyiként és a régi présházak szerelmeseiként nem sokkal a nyitás után ki is próbáltuk, azonban a finom ételeknél sokkal többet kaptunk az ott töltött két órában. Szerencsénkre az egyik tulajdonossal is találkoztunk, aki örömmel kalauzolt bennünket végig és mesélte el a Csiri történetét. Igazi időutazás volt, amiből egy csipetnyit Nektek is elhoztunk, gyertek velünk!
Ma már talán nehéz elképzelni, de egykoron a sváb településen sokan termeltek szőlőt, a csiri-csuri pedig a környék kedvelt csemegeszőlő fajtája volt, ma pedig méltó neve a Kiegyezés évében, 1867-ben épült, présházból étteremmé alakult házikónak, ami olyan jól sikerült, hogy mi is kiegyeznénk vele.
Bor, Konyha, Élmény – ezt kínálja a Csiri Budaörsön
Bor, Konyha, Élmény – a Csiri mottója, melyet a főhomlokzat is büszkén hirdet. A brunchozó egy olyan hiánypótló gasztrohelye Budaörsnek, ahol a hely szellemét megérezve kényeztethetjük ízlelőbimbóinkat a többnyire helyi és hazai alapanyagokra épülő étlap fogásaival. A felújított, hatalmas tölgyfaajtón belépve a monumentális régi prést nem lehet nem észrevenni. A tulajdonosok jó érzékkel a helyén hagyták és ma pultként szolgálva választja el a vendégteret a konyhától.
A Csiri – számunkra – másik szenzációja a padló közepén elhelyezkedő panoráma üveglap, mely a korábbi prés helyén került kialakításra, melyből hihetetlen kreativitással egy borbemutatót alakítottak ki. Ugyanis az étteremben nemcsak reggelivel várják a vendégeket, hanem könnyű ebéddel is, melyhez egy pohár finom bort kínálnak. Nem is akármilyeneket, hanem az Evans Victoria sommelier által válogatott tételeket, továbbá a Borászok Borásza Díjjal is kitüntetett budaörsi Szentesi József borait.
Valami régi, valami új…
Röviden így lehetne összefoglalni a reggeliző étlapját, ahol jól megfér egymás mellett a bécsi virsli, a magyaros reggeli (mangalica termékekkel, házi körözöttel, kézműves sajtokkal), az eggs benedict avokádóval vagy lazaccal és a bundás kenyér. Nem feledkeztek azonban meg az édesszájú vendégekről sem, akiknek többek között amerikai palacsintát, francia toastot vanília fagylalttal, chia pudingot vagy granolát kínálnak. Nálunk azonban a helyi specialitása, a Csiri saláta vitte el a pálmát. Az ételintoleranciával élőkre is gondolnak, így rendelhetők az étlapról gluténmentes, laktózmentes és vegetáriánus fogások is.
Csiri saláta – feketeerdő sonka, feta sajt, római saláta, pesto, áfonya, áfonya lekvár
„Számunkra az is egyértelmű volt kezdettől fogva, hogy előnyben részesítjük a helyi, kézműves, valamint szezonális termékeket. Ami csak lehet, ilyen beszállítóktól érkezik a Csiri konyhájára. (pl. pékáruk, mangalica termékek, sajtok, tojás, friss zöldségek és gyümölcsök). A termelőtől az asztalig elv (farm-to-table) nemcsak jobb minőséget, de a rövidebb ellátási lánc miatt kisebb ökológiai lábnyomot eredményez, környezetileg is fenntarthatóbbá teszi a hely működését.” – meséli az egyik tulajdonos.
Pincétől a padlásig
Az már most látszik, hogy a Csiri messze túlmutat egy stílusos, szerethető reggelizőn. A présház alatt megbújó, eredeti állapotában fellelt pincével újabb vendégtérrel bővül majd az étterem, ahol hangulatos borvacsorákat lehet majd tartani, a felsőszinten létrejött közösségi tér és a hozzá kapcsolódó terasz pedig már most kiváló helyszín lehet baráti vagy céges összejövetelekre, csapatépítőkre, workshopokra is.
Próbáljátok ki Ti is a budaörsi Csiri élményt! www.csiri.hu
Mi pedig olyan sikereket kívánunk az alapítóknak, melyek a 100 legjobb vidéki étterem közé repítik majd őket!
Még több stílusos vidéki éttermet, szállást és kirándulóhelyet találsz UTAZÁS rovatunkban!
Fotók: Vidéki Élet Magazin, Csiri Budaörs
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
Egyedi igényekre egyedi stílussal válaszol Takács Tímea faldekor művész
Takács Tímea, a Timi Wall Art alapítójának lendületes, vidám...
A csíkmadarasi Zsigmond Malom Fogadó története
A csíkmadarasi Zsigmond Malom panzió története több mint egy...
Önellátás szabad akaratból – avagy a Szikvirág Tanya története
A Dél-Alföld peremén virágzik egy különleges tanya, mely a Szikvirág...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Így készül a szilvalekvár sütőben.
Dédnagymamáink, nagymamáink jóval népesebb családokban éltek, mint...