Így készül a szilvalekvár sütőben.
Dédnagymamáink, nagymamáink jóval népesebb családokban éltek, mint mi. De a szilvalekvár főzéshez még így is kevésnek bizonyultak, legalábbis számszerűleg. Felváltva kellett őrizni ugyanis a tüzet az üst, vagy a sparhelten ülő nagylábas alatt, hogy a lekvár oda ne égjen. Figyelni kellett a fára is, ne legyen túl sok, de túl kevés se a rotyogó szilvaíz alatt. Manapság egyszerűbb módja is van, hogy elkészítsük a nagyi féle lekvárt, amit reggelire a friss kovászos kenyérre kenhetünk. Ilyen például a szilvalekvár receptje sütőben, amihez még cukor sem feltétlenül szükséges.
szilvalekvár sütőben: egyszerűbb, mint gondolnánk
- A sütőben készült szilvalekvárhoz is, mint minden lekvárhoz érett szilvaszemeket válasszunk.
- A gyümölcsöket mossuk meg és a könnyű kezelhetőség miatt vágjuk minél apróbb darabokra: negyedekbe vagy nyolcadokba, és tegyük enyhén púpozottan egy mély tepsibe.
- Fontos, hogy mély tepsit válasszunk és hogy túl sok szilvát ne tegyünk bele, mert a sütés közben kifolyó gyümölcslé megég a sütőben.
- Zománcos, vagy kerámia tepsi a legalkalmasabb a célra, ezekben biztosan nem ég és nem tapad le a szilva.
- Alul-felül sütés funkción a sütőt melegítsük elő 140- 150 Celsius fokra – ha erősebb a sütő, akkor elég a 140 fok- és tegyük be a szilvát 30 percre. Ezután vegyük ki, keverjük át egy hosszú nyelű fakanállal a gyümölcsöket, majd mehetnek vissza a következő 30 percre. Ezt minimum hétszer ismételjük meg és attól függően, hogy mennyire sötét színt és mennyire sűrű állagot szeretnénk elérni, annyiszor visszatehetjük még a sütőbe.
- A cukor nem kötelező eleme a szilvalekvárnak, de a tartósítását segíti. Ha szeretnénk ízesíteni fahéjjal, vagy cukorral, a hetedik a fázisban már nyugodtan lehet, ízlés szerint. Ugyanekkor javasoljuk a szilvákat egy kicsit pépesíteni botmixerrel.
- A fahéjjal, a már üvegbe töltött lekvár tetejét is megszórhatjuk. Nagymamám mindig így készítette a szilvalekvárt: a vékony fahéj réteg különleges csemege volt a tetején.
így lesz tartós a szilvalekvár
Ha még forrón töltjük a szilvalekvárt a sterilizált, hőkezelt üvegekbe, majd ezután száraz dunsztba tesszük őket, akár több évig is elállnak tartósítószer nélkül. Az üvegek sterilizálását házilag el tudjuk érni úgy is, hogy alaposan kimossuk mosogatószeres vízzel, majd kb. 80-85 Celsius fokra előmelegített sütőbe tesszük kb. 20 perce. Vigyázat, a hőkezelést nem minden típusú üveg bírja! A hagyományos, csavaros /„konzerv”/ tetővel ellátott befőttes és szörpös üvegek igen, de fontos hogy a tetejük ne legyen elöregedve, elszíneződve.
Ugyan igényel némi idő ráfordítást, de megéri türelmesnek lenni, a végeredmény ugyanis fantasztikus.
Jó étvágyat kívánunk!
fotók: Elekes-Vécsei Nóra, pexels.com
Szeretettel ajánljuk RECEPT rovatunkat, ahol további kipróbált recepteket találsz.
Ha nem szeretnél lemaradni a magazin folyamatosan frissülő tartalmairól, iratkozz fel ingyenes, hírlevelünkre! FELIRATKOZOM!
Legújabb cikkeink
Legolvasottabb
Neked ajánljuk
Látogatóban Herczeg Ágota festőművész otthonában
Hajnal van. A felkelő nap első fényei milliárd vakító fénypontként...
Egy téli kedvenc, a gesztenyepüré rövid története
Karácsonyi vásárokban andalogva anyukám mindig gyermekkora sült...
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...
Progamok vidéken
Receptek Neked
Az egyszerű, gyors és finom karácsonyi bejgli receptje
Ez a karácsonyi bejgli recept valóban egyszerű, gyors és finom....
Gesztenyekrémleves, ahogy mi szeretjük
Egy igazán finom téli melengető leves elkészítését szeretnénk most...
Sütőtökkrémleves, az őszi napok tökéletes fogása
Vannak az ősznek egyértelmű jelei, ilyen például egy tányér gőzölgő...