Ehető virágok a vidéki kertben
Mit gondoltok, a vidéki kertekben mekkora szerepük van a virágoknak? Tudatosan ültettük őket, vagy csak úgy nyílnak? Nyúlhatunk-e bátran a kert virágaihoz, mint ehető virágokhoz, és vajon hihetünk-e mindenben a bloggereknek?
„Ha növényt ültetsz, azt jelenti: hiszel a holnapban”
Audrey Hepburn
Hogy milyen egy szép vidéki kert, arról megoszlanak a vélemények. De a virágok feltétlenül hozzátartoznak. A kert virágai közt pedig számos olyan van, amelyek nem csak a szemünknek tetszőek, nem csupán illatukkal bódítanak el, hanem akár meg is ízlelhetjük őket.
Halmos Monika fitorapeuta, virág- és borsommelier, számtalan könyv írója és a növények igazi szakérője, több, mint 30 éve kutatja az ehető virágok gasztrotörténetét. Az ehető virágok kultúrájának egyik bölcsője éppen az egyszerű, paraszti kertek és konyhák, a másik vonal pedig a kastélyok arisztokratikus, elegáns virágétel-kompozíciói. Izgalmas és különleges világ, amibe mindenképpen érdemes belekóstolni!
Mert egy virág nem csak egy színes dísz a tányéron, sokkal több annál. Van íze, illata, jelentése. Egyeseket megsüthetünk, megpárolhatunk, megtölthetünk, bundában piríthatunk. Az utóbbi időben divatosak a virágos torták, a virágokkal sütött linzerek, a virágos saláták. A közösségi oldalakon egyre több fotó csábít virágok torkoskodásra. De honnan tudjuk, hogy melyik virág ehető?
Ami természetes, az még nem biztos, hogy jó és veszélytelen. Gondoljunk csak a gombákra, a mérgező növényekre! Az ehető virágok felhasználáshoz szükség van növényismeretre – ezt országszerte számos helyen szakember vezette növénysétán is elsajátíthatjuk.
A közösségi oldalakon fellelhető receptekkel érdemes kesztyűs kézzel bánni – nem mind arany, ami fénylik, nem minden ehető, ami a képen annak látszik! Sajnos, ahogyan mindenben, úgy az ehető virágok terén is megjelennek tévedések. Ilyen például a pipacsszörp, a lilaakác-saláta. Vannak olyan virágok, amelyek a Távol-keleten vadon nőnek, nálunk viszont csak üvegházi termesztésből érhetők el. Ezeket, és minden más, dísznövényként termelt és vásárolt növény tilos elfogyasztani! Ezért a Pinterest képeit is fogadjuk kétkedéssel, vagy kérjük ki a hozzáértő tanácsát!
Étkezési célra csak tiszta, vegyszermentes ehető virágokat használhatunk fel! Az ünnepi tortáknál különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a virágok ne virágüzletből származó, dísznövényként árusított virágok legyenek. A dísznövényeknél használt vegyszerek, gombaölők, egyén kemikáliák pillanatok alatt szívódnak fel a torta krémjébe, tésztájába!
Éppen ezért, akinek van kertje, az előtt nyitva áll a lehetőség, olyan növényekkel népesíteni be a kertet, amelyek szépek, illatosak, jóízűek. Így egész évben lesz lehetőségünk friss ehető virágokat szüretelni. És az ehető virágoskert egyben gyönyörűséges, odavonzza a madarakat és a beporzó rovarokat. Természetes szépségével az ékessége lesz a portának. Igazi vidéki bájt kölcsönöz, amit hosszan élvezhetünk, amire büszkék lehetünk.
A legnépszerűbb ehető virágok
- árvácska,
- százszorszép,
- ibolya,
- rózsa,
- levendula,
- sarkantyúka,
- bársonyvirág,
- mézvirág,
- szőlővirág,
- borágó,
- mályva,
- bodza,
- akác,
- búzavirág,
- zsálya,
- sásliliom, árnyékliliom… és a sort még hosszan lehetne folytatni.
Amitől feltétlenül tartózkodj:
- gyöngyvirág,
- leander,
- lila akác,
- sisakvirág,
- liliom,
- pipacs… és még sok más, tehát feltétlenül szükséges a pontos növényismeret!
Az ehető virágok mindegyike „zöld élelmiszer”, termesztésüknél az ökológiai gazdálkodást kell követnünk. Tehát, ha a tudományos oldalról közelítjük meg a kérdést, akkor az ehető virágoskert megfelel a fenntarthatóság, a biodiverzitás, a nem-növekedés kívánalmainak, a komposztálással a hulladékmentességnek… és még hosszan sorolhatnám. De magában egyszerűen bájos, illatos, ízletes, természetes.
Tanácsokért, receptekért, tudnivalókért keressétek Monikát bátran!
A cikk szerzője és a képek tulajdonosa: Halmos Monika
Még több vidéki kertes témával várunk Kertészkedés rovatunkban!
Ehető virág receptért látogasd meg Receptek rovatunkat!
Ha nem szeretnél lemaradni a magazin folyamatosan frissülő tartalmairól, iratkozz fel ingyenes, hírlevelünkre! FELIRATKOZOM!
Legújabb cikkeink
Legolvasottabb
Neked ajánljuk
Beszélgessünk a szőnyegekről – interjú egy igazán otthonos témában
Akár otthon dolgozunk, akár csak pihenni térünk haza, az ősz mindig...
“Megélni a legteljesebb szabadságot” – interjú Németh Ida festőművésszel, a FlowBalaton alkotójával
„FlowBalaton alkotói portrék” sorozatunkban ezúttal Németh Idával...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Progamok vidéken
Receptek Neked
Birsalmasajt, ahogy nagymama készítette
A gyermekkornak sokféle íze lehet, a szerencséseknek biztosan...
Másodérésből első osztályú fűszeres füge chutney
Nem is lehetne szebb nyitánya az ősznek, mint a füge másodérése és...
Így készül a szilvalekvár sütőben.
Dédnagymamáink, nagymamáink jóval népesebb családokban éltek, mint...